Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 23-03-12, 17:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τρεις μας που έχουμε μιλήσει για αυτό το θέμα, εννοούσαμε βέβαια τη χρήση μονωτικού υλικού πάνω από το τσιμέντο ή όχι!!! Όπως το fiberglass κ.λ.π. Εννοείται ότι η εξολοκλήρου χρήση σκυροδέματος είναι η καλύτερη μέθοδος, αλλά αυτό τυγχάνει να ανεβάσει ολίγον το κόστος της κατασκευής. Αν έχεις την οικονομική ευχέρια να το κάνεις, το καλύτερο. Αν όχι, τότε και οι τσιμεντόλιθοι, εκείνοι που μπορούν να "δεθούν" με σίδερο είναι η σεύτερη καλύτερη λύση. Απ' εκεί και να πάει υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις που μπορεί να σκεφτεί ο καθένας και να είναι επίσης αξιόπιστες, φτάνει να γίνει καλή δουλειά.

Επί τη ευκαιρία που μίλησες για δέντρα, νομίζω ότι έχεις ήδη πει για μια μουριά δίπλα από τη λίμνη, είμαι σωστός? Η μουριά λοιπόν μπορεί όντως να προκαλέσει πρόβλημα στο λάινερ, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το προκαλέσει με την απώλεια των φύλλων της, σε σύντομο μάλιστα χρονικό διάστημα, την πε΄ριοδο του φθηνοπώρου. Αυτό είναι πρόβλημα κατ' εμένα, γιατί το συγκεκριμένο δέντρο φέρει μεγάλα και πολυάριθμα φύλλα που θα σου προκαλεί πρόβλημα στον πυθμένα και τη μηχανική φύλτρανση. Αν θέλεις να διατηρήσεις εκεί το δέντρο αυτό, θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα δύκτι το οποίο θα εφαρμώζεις πάνω από τη λίμνη όταν εισερχόμαστε στην φθηνοπωρινή περίοδο.

Γνωρίζω επίσης, ότι το συγκςκριμένο δέντρο έχει πολύ ισχυρό ρίζωμα. Ενδέχεται να σου δημιουργήσει (εύκολα θα' λεγα) πρόβλημα στην περίπτωση που θα φτιάξεις τη λίμνη σου με πέτρες. Θα σε προέτρεπα να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο θέμα αυτό.

Σίγουρα δεν θέλεις να σου ανεβάσω τη δική μου φώτο των χεριών μου, που πήρα μόλις μετά το σκάψιμο. Αν και μου αρέσει ιδιαίτερα η κηπουρική και ασχολούμαι πάντα με σκαπάνες και φτιάρια, εντούτοις μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν η δυσκολότερη δουλειά που έκανα ποτέ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Οποτε θα γινουν τα τοιχια με σκυροδεμα κ τα παρτερια μεσα με τσιμεντολιθο....θα ριξω ολο το 'καυσιμο' τωρα απο οτι φανεται αλλα πιστευω οτι αξιζει να γινει σωστα οπως λετε κ εσεις οποτε δεν το σκεφτομαι αλλο αυτο.

Ναι υπαρχει μια μουρια εκει τις οποιας τις εχω κοψει κ αρκετες ριζες....δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα....Τα φυλλα της κ τα περισσοτερα μουρα θα μαζευονται με το χερι πριν πεσουν απο το δεντρο.(την καταλληλη εποχη).Θα μπει κ δυχτι.Στο μπετο δεν νομιζω να κανει ζημια αν γινει κ η δουλεια που λεμε παραπανω...

Κ εγω παντω προπονημενος ειμαι μιας κ απολυθηκα απο φανταρος πριν κατι μηνες κ .... εριξα πολυ σκαψιμο κ εκει! Εσυ ειδα χρειαστηκες κομπρεσερ καλεμια σπασιματα κτλ που εγω ευτυχως Δεν εχω! παλι καλα το χωμα εδω ειναι μαλακο αλλα σκαβω 6 μερες συνεχομενα μονος μου οποτε οσο να ναι ειναι πακετο!

Σημερα δεν εκανα τπτ μιας κ εβγαλε λιγο αερα...κ ειπα να δωσω αλλη μια μερα παραταση! Ενα 5ωρακι ακομα σκαψιμο κ τελειωσα με αυτο....



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα... με την πολεοδομία μπορεί να έχεις πρόβλημα, εκτός αν δεν σε καρφώσει κανείς. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τους γείτονες μην φοβάσαι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Εγώ θα έβγαζα μια άδεια μικρής κλίμακας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με την δικαιολογία ότι θα κάνω μια στέρνα για να μαζεύω νερό και ΟΧΙ ΛΙΜΝΗ για τα ψαράκια μου.

ΥΓ. Δεν στοιχίζει πολλά, μόνο η τεχνική έκθεση που θα συντάξει ένας μηχανικός.

Βγαινει δλδ αδεια για λιμνη?! Δλδ ολες οι λιμνες που βλεπω εχουν αδεια(ή θα επρεπε να εχουν πχ?!) Ξερουμε απο ποσα λιτρα πχ εχει σχεση το βαθος? Κουφαθηκα τωρα.



...

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα μεχρι τωρα..
Ξαναματαευχαριστω ολους για την βοηθεια κ τις ανεπαληλες διευκρινησεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Psytrancer, συγχαρητήρια για το κουράγιο και το μεράκι σου και καλή τύχη σε όλα τα φιλόδοξα πρότζεκτ που έχεις ξεκινήσει! Η κατηγορία "τεχνητές λίμνες" μπορεί να έχει λίγες παρουσιάσεις (που όλο και αυξάνονται) αλλά έχει σίγουρα πάρα πολλούς θαυμαστές που παρακολουθούν με ενδιαφέρον τις προσπάθειες και τα έργα σας.

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι απολύτως την έλξη που ασκεί ένα αξιοθαύμαστο κατοικίδιο όπως είναι το κόι (ο βασιλιάς του κρύου νερού) καθώς και τη μεγάλη πρόκληση που αποτελεί να καταφέρεις να στήσεις ένα σύστημα αντάξιό του. Από την άλλη μεριά και με δεδομένο το πολύ μεγάλο κόστος που απαιτεί ένα τέτοιο σύστημα, θα σου πρότεινα να δεις για τη λίμνη που σχεδιάζεις και την απολύτως low budget εκδοχή της wild life pond.

Οι λίμνες άγριας ζωής είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε να προσελκύουν την άγρια ζωή της περιοχής (πτηνά, θηλαστικά, ερπετά, αμφίβια, έντομα) και πολύ γρήγορα μπορούν να μεταμορφωθούν σε ένα σχεδόν "φυσικό" σύστημα, σε ένα πραγματικό υγροβιότοπο μέσα στην αυλή σου.
Νομίζω πως μια λίμνη άγριας ζωής θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον καθώς:
  • Απαιτεί μικρό κατασκευαστικό κόστος καθώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε κυβικά νερού.
  • Απαιτεί ελάχιστο εξοπλισμό και πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας καθώς συνήθως μια στοιχειώδης κυκλοφορία νερού είναι αρκετή (που μπορεί εύκολα να τροφοδοτηθεί από ένα φθηνό οικακό ηλιακό συλλέκτη μικρής ισχύος).
  • Απαιτεί στοιχειώδη φροντίδα των ζωντανών οργανισμών (ταΐσματα κλπ) καθώς τα περισσότερα θα είναι αυτόκλητοι μόνιμοι ή εποχικοί επισκέπτες.
  • Αποτελεί μια πράσινη όαση στην αυλή σου καθώς αφήνει περιθώρια ώστε όλος ο χρόνος σου και το χρήμα σου να επενδυθεί στο φύτεμα και στον περιβάλλοντα χώρο της αυλής.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα φουλ φυτεμένο (μπορείς να επιλέξεις και ντόπια φυτά) υπαίθριο τεχνητό σύστημα χαμηλών απαιτήσεων, που σχεδιάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε η φύση αναλαμβάνει να "στοκάρει" με όλα τα ζωντανά που μπορείς να φανταστείς. Φροντίζεις να υπάρχουν πολλά και διαφορετικά "βάθυ" αλλά και προσβάσιμες όχθες / νησίδες ώστε να προσφέρεις κατάλληλα "ενδιαιτήματα" για πολλά και διαφορετικά είδη ζωής.
  • Πουλάκια όλων των ειδών θα παίρνουν το μπάνιο τους αλλά και θα ξεδιψάζουν καθημερινά.
  • Θηλαστικά όλων των μεγεθών (από γάτες μέχρι τρωκτικά) θα ξεδιψάζουν επίσης.
  • Ερπετά (φίδια, σαλαμάνδρες κλπ) θα έχουν κάθε λόγω να τριγυρνάνε εκεί κοντά αφού θα βρίσκουν εκεί το φαΐ τους και το νερό τους.
  • Αμφίβια κάθε είδους και μεγέθους θα αποικήσουν το μέρος την πρώτη βδομάδα που θα γεμίσει με νερό.
Γενικά κάθε είδος άγριας ζωής θα ζει (και θα πεθαίνει) μέσα σε ένα τέτοιο σύστημα. Το μόνο που μάλλον θα χρειαστεί να προσθέσεις είναι κάποια ψαράκια (gambusia affinis ίσως) για να καταπολεμήσεις τα ενοχλητικά κουνούπια.

Θα χρειαστεί επίσης (αν όχι την κατανόηση) τουλάχιστον την ανοχή των οικείων σου και των γειτόνων σου, σε όλα αυτά τα παράξενα που θα κουβαλήσεις μέσα στην αυλή σου. Υπάρχουν άνθρωποι που όλα αυτά τα βρίσκουν άκρως ανεπιθύματα και επιδιώκουν να τα εξοντώσουν και όχι να τα προσελκύσουν (γι αυτό τα μαγαζιά είναι γεμάτα φάρμακα και δηλητήρια).

Απλώς καταθέτω όλα τα παραπάνω σαν μια εκδοχή, μια εναλλακτική κατεύθυνση που μπορεί να πάρει το πρότζεκτ σου αν δε μπορείς να καλύψεις το τεράστιο μπάτζετ που απαιτεί μια λίμνη για κόι (αν και προσωπικά θα το επέλεγα ανεξάρτητα του παράγοντα κόστους).

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία ότι και αν επιλέξεις!

Καλησπερα φιλε μου!

Πραγματικα πολυ ωραια η σκεψη σου κ πρεπει να πω οτι το εχω σκεφτει κ εγω.Αλλα αυτο θα το εκανα σε πολυ μικροτερη κλιμακα....κ εγω θελω να φτιαξω κατι μεγαλο εκει κατω! Εχει αρκετο χωρο ανεκμεταλευτο κ προσπαθω να κανω κατι που θα το ευχαριστηθω πραγματικα! Οχι οτι δεν θα με ικανοποιουσε ενα συστημα σαν κ αυτο που πολυ σωστα περιγραφεις! Αλλα αυτο θα μπορουσε να ειναι κατι συμπληρωματικο μιας κ χωρος υπαρχει οπως ειπα πολυς. Ειχα 2-3 σημεια που σκεφτομουν να κανω την λιμνη.....θα μπορουσα στο μελλον να κανω κατι μικρο σε ενα απο αυτα τα σημεια (2-3000 λιτρα) οπως το περιγραφεις....ητε με χρυσοψαρα ητε με κουνουποψαρα οπως ειπες! αμα ειναι κ τελειως low badget οπως λες μην σου πω οτι θα το ξεκινησω μολις τελειωσει αυτο που κανω τωρα!

Αλλα ας μην ονειροπολω.....Αυτο που φτιαχνω θα μου παρει αρκετο χρονο να το τελειωσω μιας κ προσπαθω να κανω οσο το δυνατων περισσοτερα πραγματα μονος μου ωστε να γλιτωσω 'καυσιμο' . Δοξα τον θεο χρονο εχω...τα χερια μου πιανουν θελω να πιστευω οποτε προχωρω ακαθεκτος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 23-03-12 στις 17:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03099 seconds with 11 queries