Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-09-15, 23:07
wendor86 Ο χρήστης wendor86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Πρώτη προσπάθεια για Malawi - Σχόλια και Απορίες

Χαιρετώ όλη τη παρέα,

Μετά από 1,5 μήνα από την αγορά του ενυδρείου και του φίλτρου και διάβασμα μέσω του φόρουμ, αυτό το Σ/Κ έκανα τη πρώτη μου προσπάθεια να στήσω το ενυδρείο. Το αποτέλεσμα είναι αυτό στα συνημμένα αρχεία.

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και χρησιμοποιώ ένα eheim 2075. Θα κάνω τη παρουσίαση όταν τελειώσω τη διαμόρφωση με τις πέτρες καθώς σκοπεύω να βάλω μερικές ακόμη, πιο μεγάλες φεγγαρόπετρες.

Ερωτήσεις/Προβληματισμοί/Απορίες

1. Σχετικά με την άμμο, προτίμησα μαύρη, βασάλτη. Θα υπάρχει πρόβλημα για τα ψαράκια μου, καθώς το φυσικό περιβάλλον τους είναι καλύτερη η λευκή/μπεζ?

2. Σχετικά με τις πέτρες, σκοπεύω να προσθέσω μερικές ακόμη, πιο μεγάλες, κυρίως φεγγαρόπετρες ή και καμία ξυλόπετρα. Θα φτάσουν ή να προσθέσω κι άλλες?

3. Το ενυδρείο το έχω 3 μέρες και δουλεύει μόνο με το φίλτρο. Έβαλα για λόγους αισθητικής 3 φυτά, (2 ανούμπιες). Έκανα μια μέτρηση χθες, με 2 εργαλεία που μου έδωσε ένας φίλος ο οποίος μου έδωσε και ένα κουβά με νερό από το ενυδρείο του και είχα PH = 8.1 και TDS, σκληρό στα 270 ppm. Όσο αφορά τη σκληρότητα αλλά και το ph, τι τιμές είναι ιδανικές για να βάλω τα ψάρια?

4. Πόσο καιρό να περιμένω μέχρι να βάλω τα ψαράκια? 2 εβδομάδες?

5. Σχετικά με τη τοποθέτηση του φίλτρου, τα έχω τοποθετήσει από την μία μεριά. Να τα βάλω αντίθετα για καλύτερη κυκλοφορία, ή δε παίζει τόσο ρόλο?

6. Προτάσεις για τι ψάρια να βάλω, (πόσα είδη μπορώ και αριθμό). αφρικάνικα λογικά απλώς πραγματικά δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τα είδη κτλ και το πώς να τα βάλω. πχ να βάλω αρχικά ένα είδος και μετά από ένα μήνα το άλλο, πως θα γίνει το κοπάδι με ένα αρσενικό, πώς θα τα ξεχωρίσω, πως πως!

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12029038_10153664843699516_16657716_n.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  38,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 12 queries