Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-05-16, 23:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καθε ενυδρειο (και ιδιοκτητης συντηρητης του ενυδρειου) ειναι ιδιαιτερο.
Εμενα πχ στο τωρινο μου κυριως ενυδρειο, εχει ενα μικρο σημειο (καλυπτει το 1/5 του ενυδρειου) με ενα μικρο σωρο πετρες, μια μεγαλη ανουμπια και 2 ξυλα για κρυψωνα, αλλα δεν πανε ποτε τα ψαρια, παρα μονο για να ψαξουν τροφη αναμεσα τους.
Ακομα κι οταν κανω εργασιες κολυμπανε μες στα χερια μου. (για μενα δλδ το προβλημα ειναι να μη κοψω κανενα ψαρι με την ξυστρα )
Ειναι εξημερωμενα τελειως δλδ.
Στην κρυψωνα πηγαιναν καποια ψαρια οταν τα ειχα πρωτοπαρει και ηταν μικρα σε μεγεθος και ηλικια, συγκριτικα με τα υπολοιπα του ενυδρειου.
Ειχε πλακα με τα μικρα ψαρια να χωνονται μεσα στις πετρες και να βγαινουν απο την αλλη μερια, αλλα απο οταν μεγαλωσαν λιγο, εξω ειναι συνεχεια κι αυτα.
Σκεφτομαι να μικρυνω κι αλλο το χωρο κρυψωνας.
Τουλαχιστον οι πετρες θα μειωθουν στο ελαχιστο.
Χανουν λεπια τα ψαρια εκει μεσα ψαχνωντας για τροφη.
Ενα μερος ομως που να μπορουν να κρυφτουν απο πισω, θα παραμεινει.
Οταν γινεται διακοπη ρευματος και σταματαει η ροη του νερου, τρομαζουν για λιγο και πανε απο πισω για καμποση ωρα. (αν ειμαι σπιτι βεβαια, παω και τα χαιδευω λιγο, ηρεμουν και ξαναβγαινουν για κολυμπι)

Ομως σε καποια ειδη ενυδρειων ειναι απαραιτητη η διακοσμηση, γιατι καθοριζει την συμπεριφορα των εκαστοτε ψαριων.
Ιδιαιτερα σε ενυδρεια με κυριαρχικα ψαρια στο χωρο.
Η σωστη "διακοσμηση" αναλογα το ειδος ψαριου, δημιουργει κρυψωνες, φωλιες, οριοθετηση του χωρου κλπ
Χωρις αυτην (σωστη διακοσμηση), υπαρχει συνηθως προβλημα στρες.
Σε παλιοτερα στησιματα με διαφορων ειδων κιχλιδες, το ειχα διαπιστωσει πολλακις.
Ιδιως οταν συμβιωναν κιχλιδες με αλλα ειδη στο ιδιο ενυδρειο.

Αναλογα το ενυδρειο λοιπον, πως εχει μαθει τα ψαρια του ο καθε συντηρητης τους, αλλα και το χαρακτηρα του καθε ψαριου (ασχετως ειδους).


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries