Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-03-14, 15:46
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κατι επειδη εχω ακομα αλγη και μαλλον φταιει ο φωτισμος..οι λαμπες μου ειναι Juwel High-Lite Day 28 W T5 kelvin 9000 ,59cm...Μαλλον τα 9000Κ ειναι πολλα,ποια ειναι τα σωστα Κελβιν?επισεις μπορω να βάλω λαμπες με περισσοτερα w σε αυτο το φωτιστικο ?Ποια ειναι τα σωστα kelvin για φυτεμένω?Απο μάρκες ποιες προτίνεται?
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να έχεις το Rio 125 της Juwel.. Άρα το φωτιστικό σου παίρνει αποκλειστικά 2 λάμπες των 28 watt 59cm και μόνο αυτές!

Πρώτη μου πρόταση είναι να βγάλεις άμεσα την High-Lite Day (μάπα το καρπούζι, μόνο τις άλγες ευνοεί και τίποτε άλλο, δοκιμασμένο από προσωπική μου εμπειρεία) και να την αντικαταστήσεις με την High-Lite Nature ή την High-Lite Colour της ίδιας εταιρείας (δεν είναι και οι καλύτερες λάμπες για φυτά αλλά δυστυχώς δεν έχεις και αρκετές επιλογές και σε καλύπτουν έστω στο θέμα φάσματος και kelvin).
Εναλλακτικά, και μόνο αν θα βάλεις στο ενυδρείο σου εκτός από εύκολα φυτά και κάποια που θέλουν παραπάνω απαιτήσεις, μπορείς η 1 λάμπα από τις 2 να είναι αυτή (Sylvania Grolux) αλλά όχι και οι δύο να είναι ίδιες της Grolux!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries