Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #125  
Παλιά 06-08-11, 14:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Παντα στην κανατα φταχνω νερο και συμπληρωνω για αυτο που εξατμιζεται στο ενυδρειο. Τι εννοεις οταν λες να ειναι απο το ιδιο νερο? Εγω βαζω βρυσης με αντιχλωριο, το αφηνω καποιες ωρες με αεραντλια και μετα το ριχνω στο ενυδρειο. Απο σκληροτητες εχω GH: 7d και KH: 6d.

2. Εχω αρκετα physa και καποια αλλα λαθρεπιβατες.
Μπορει να κανουν κατι και αυτα ε?

3. Εμενα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο γι'αυτο ειπα να εχω τα ανεμιστηρακια το 8ωρο αυτο που ειναι και η λαμπα αναμενη.
1. Το σιγουρο ειναι οτι το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H2O χωρις τιποτα μεσα του. Φευγει και αφηνει πισω του ολα τα αλατα του (ασβεστιο, μαγνησιο που ειναι οι παραγοντες που καθοριζουν την σκληροτητα του νερου) αλλα και τους ρυπογονους παραγοντες (νιτρικα φωσφορικα κλπ).
Οπως καταλαβαινεις με μια ποσοτητα 1 γραμμαριου ΝΟ3 σε 100 λιτρα θα μετραγες 1συγκεντρωση 10ppm, ενω αν υποθεσουμε οτι θα εξατμιστει το μισο νερο θα μετρας 20ppm με το 1 γρ παλι NO3.
Το ιδιο θα γινεται και με τις σκληροτητα. Αν ειναι 5ppm η GH σε 100 λιτρα και εξατμιστουν τα 50, τοτε θα μετρησεις 10ppm.
Αν αναπληρωσεις με νερο απο ΑΟ που εχει μηδενικο ασβεστιο κλπ (ειναι δλδ ιδιο με της εξατμσης), θα αραιωσεις τα αλατα και θα ξαναγινουν 5ppm.
Αν αναπληρωσεις ομως με βρυσης που εχει 5gh θα πας τη GH συνολο στα 7.5 ppm στα 100 λιτρα νερο.
Την επομενη που θα ξαναγινει αυτο, θα μεγαλωσει κι αλλο η ψαλιδα.

2. Αναλογα τον πληθυσμο τους. Εκ πειρας για να κανουν κατι στις σκληροτητες αυτα τα σαλιγκαρια θα πρεπει να ειναι τοσο πολλα που θα εχεις αλλα προβληματα απο τις σκληροτητες.

3. Δεν θα κανεις τιποτα πιστευω με ασφαλεια ετσι.
Η θερμοκρασια σε ενα χωρο παιζει καθολο το 24ωρο και οχι μονο κατα τη φωτοπεριοδο. Εσυ δε που εχεις ανοιχτο ενυδρειο, δεν παιζει και τοσο ρολο.
Πρεπει να παρατηρησεις ποιες ωρες ανεβαινει η θερμοκρασια στο χωρο σου και με ενα ψηφιακο χρονοδιακοπτη να αναβοσβηνεις τα ανεμιστηρια περιοδικα.
Ειχα παλια δοκιμασει με πιο καλα αποτελεσματα (αλλα οχι απολυτα σωστα, γιατι αλλαζε και ο καιρος με τις μερες) ψηφιακο χρονοδιακοπτη απο πρακτικερ που ειχε 10 προγραμματα. (οικονομικος σχετικα, καμια 8-9 ευρω)
Το προγραμματιζα να αναβει καθε 2-3 ωρες για καμποση ωρα, με περισσοτερη διαρκεια τις μεσημεριανες ωρες και λιγοτερη το βραδι.
Εχεις τεραστια σημασια η θερμοκρασια να μην κανει σκαμπανεβασματα και βουτιες.
Μεχρι 1-2 βαθμους μεσα στη μερα ειναι ανεκτα.
Καποια ψαρια ειναι πιο ευαισθητα σε αυτες τις αλλαγες καποια πιο ανεκτικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01793 seconds with 11 queries