Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #156  
Παλιά 11-05-09, 22:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Άντρο, έχω την εντύπωση ότι σου έχω απαντήσει πολύ εύστοχα και με λογική απάντηση, απλά έχεις απομονώσει μόνο το πρώτο κομμάτι της απάντησής μου.

Είπα αυτό: "Ή αγοράζεις φίλτρο που να δέχεται μεγαλύτερη ροή (αυτό να κάνεις) ή αλλάζεις την αντλία σου. Πάντως, με πολύ ενησχημένο βιοφορτίο, το φίλτρο των 10,000 λίτρων δεν θα καλύψει μια λίμνη 8,000 εκτός και αν είναι φτιαγμένη σε εντελώς σκιερό μέρος." Αυτό είναι πολύ τεκμηριωμένο από όλες τις κατασκευάστριες εταιρείες που έχουν τέτοιου είδους φίλτρα.

Επίσης, παρόλο των ανησυχιών σου για τη δύναμη της αντλίας σου είπα: Άντρο, πιστεύω ότι βρίσκεσαι σε πολύ ορειακό σημείο, γιατί όλες οι αντλίες χάνουν κάποια ισχή όταν βρίσκονται σε κάποιο βάθος" πριν ακόμα αναφέρεις κάτι για την επικοινωνία σου με την εταιρεία. Άρα απάντησα και εδώ.

Η περίπτωση που έχει αναφέρει ο Βασίλης είπα: "Η λύση του Βασίλη μπορεί να βοηθήσει κάπως, αλλά πιστεύω θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα μη κάλυψης." ...και συνεχίζω τώρα. Η οποιαδήποτε δεύτερη εξαγωγή νερού πριν το φίλτρο σου, λόγω της μεγάλης πιέσεως που θα ασκείται στο ίδιο το φόλτρο, η ροή που τελικά θα περνάει θα είναι πολύ λιγότερη των προσδοκιών σου.

Άντρο, τί θα έλεγες σε έναν νέο χομπίστα ο οποίος έτυχε να πάρει ένα φίλτρο το οποίο λόγω υχθιοφόρτωσης δεν τον καλύπτει? Πόσοι από εμάς έχουμε στα ενυδρεία μας και δύο και κάποτε και 3 φίλτρα ταυτόχρονα για να καλύψουμε την υχθιοφόρτηση?

Είπα και λέω ότι πιστεύω είναι σωστό. Δεν υποχρεώνω κανέναν, απλά λέω και εγώ τη γνώμη μου και όσον είμαι σε αυτό το φόρουμ, συντονιστής ή όχι θα συνεχίσω να την λέω. Σε περίπτωση που δεν γνωρίζω κάτι, απλά δεν απαντώ.

Ποιό μοντέλο της σέρα είναι το φίλτρο σου Άντρο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01855 seconds with 11 queries