Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 22-01-14, 13:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teenager22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη τα ψαρια νομιζω καλο παιρνανε.ασε που νομιζω οτι με το σκαψε θαψε που κανουν τα χρυσοψαρα μου λιπαινουν και το χωμα.
Εκανα και ενα τεστακι μετρησεων με aquavital stick και μου εβγαλε no3 25mg ph7.4 dKh6 και dGh14-σημερα ειναι να κανω αλλαγη μετα απο 15 μερες.
Για τις γαριδες που λες εχεις δικιο τον πρωτο καιρο περπαταγαν πανω στα ψαρια ενω τωρα σπανια ξεμυτιζουν μακρυα απο τις κρυψωνες τους.τι να πω,περα απο την BBA,που απο την τεμπελια και την αγνοια μου εξαπλωθηκε ολα κυλανε ρολοι,τα ψαρια μεγαλωνουν,οι γαριδες γεννησαν και τα φυτα ορεξη για κλαδεμα και κηπουρικη.θα προσπαθησω να ανεβασω και καμια φωτο.τακη ευχαριστω πολυ και για το π.μ.με βοηθησε πολυ.
Δεν αντιλέγω πως περνάνε καλά, απλά θέλω να σε προφυλάξω να μη κάνεις κάποιες κινήσεις για να βελτιώσεις τα φυτά σου που σου δημιουργήσουν πρόβλημα στα ψάρια. Και όλα αυτά στα είπα από προσωπική εμπειρία γιατί και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα και μετά έτρεχα και τρέχω ακόμη γιατί δεν τα έχω διορθώσει όλα.
Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις εβδομαδιαίες αλλάγες 30-40% και όχι δεκαπενθήμερες 50%, γιατί βλέπω πως τα νιτρικά σου είναι στο όρια αν όχι λίγο παραπάνω. Πιστεύω πως οι πιο τακτικές αλλάγες και τα χαμηλότερα νιτρικά βοηθήσουν στη μείωση της άλγης.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries