Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 07-09-05, 11:46
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι ,

Πηρα τις τελικες μου αποφασεις οσο αφορα τον εξοπλισμο του ενυδρειου μου και ξεκινω συντομα τις αγορες . Στο τελος του ποστ αυτου αναφερω και τις ερωτησεις μου .

Λοιπον οσο αφορα τα ψαρια , εμμενω στην επιλογη μου για μονο ενα ζευγαρι True percula clowns (tank bred).Μπορει να προσθεσω κανα snail ή καμια γαριδα αλλα αυτα θα ειναι, τερμα.Επισημαινω την ιχθυοφορτιση μιας και εχω δει set ups 60 λιτρων με αυτα τα ψαρια (τις τελευταιες μερες εχω διαβασει σχεδον ολα τα FAQ του http://www.wetwebmedia.com) .Το ενυδρειο θα ειναι διαστασεων 1χ30χ40.

Εξοπλισμος:
1) Φιλτρα :

a) Ενα εσωτερικο με αντλια 600 λ/ω (υπαρχει ηδη) που θα περιεχει υαλοβαμβακα zoobest , μακαρονι Sera Biopur , ενεργο ανθρακα JBL Carbomec ultra.Εκει θα υπαρχει χωρος για επιπλεον χημικα υλικα φιλτραρισματος που θα χρησιμοποιουνται αναλογα με τις αναγκες (αντι phosphate , zeolith κα).Με αυτη τη σειρα των υλικων θα περναει το νερο .Βαζω πρωτα τον υαλοβαμβακα , ο οποιος θα αλλαζεται ευκολα ακομα και σε ημερησια βαση , μιας και η εισαγωγη νερου στο φιλτρο αυτο ειναι πανω στο υποστρωμα και μαζευει ευκολα ολα τα περιττωματα πριν αυτα διαλυθουν τελειως.Τουλαχιστον η εμπειρια μου στο ενυδρειο γλυκου αυτο μου εδειξε.To μακαρονι το βαζω επικουρικα για βιολογικο φιλτραρισμα.
b)Ενα εξωτερικο φιλτρο ΕΗΕΙΜ 2217 CLASSIC (1000 λ/ω) γεματο sera siporax και υαλοβαμβακα.
2)θερμαντηρας 120 watt (υπαρχει ηδη)
3) υποστρωμα 20kg Bio-Active Live Aragonite Reef Sand
4) νεκρο βραχο απο aquaristic.net 5 κιλα και αλλα 5 κιλα ζωντανο απο πανω του
5) φωτισμο 40 watt λευκο και αλλα 40 blue actinic
6)ενα κυκλοφορητη 300 λ/ω (υπαρχει ηδη) που θα τοποθετηθει οσο πιο κοντα γινεται στον ζωντανο βραχο.Για επιπλεον κυκλοφορια θα τοποθετησω στρατηγικα τις καταθλιψεις των εσω και εξω φιλτρων ωστε να εξυπηρετουν ολο το τανκ απο πλευρας κυκλοφοριας νερου.

Σκιμερ δεν θα μπει , τουλαχιστον οχι τωρα .Θα δω πως θα παει το ενυδρειο και θα αποφασισω αναλογα.Οι λογοι ειναι αρκετοι :κοστους,δυσκολιας τοποθετησης στο ενυδρειο κλπ.

Οι αλλαγες νερου θα γινονται σε ρυθμο 20 λιτρα/15 μερες με Αλατι Tropic Marin sea salt με νερο που εχει επεξεργαστει με Tetra AquaSafe.Φυσικα η συχνοτητα αλλαγων θα καθοριστει απο τις μετρησεις μου που θα ειναι πυκνες.

Τα παραπανω υπολογιζω να κοστισουν περιπου 400 ευρω (απο διαφορες πηγες του εξωτερικου ) συμπεριλαμβανομενου του αλατιου,ανθρακα και αντιχλωριακου για κανα χρονο , οσων τεστ δεν εχω και σαλινομετρου.

Το μονο που δεν εχω βρει διαθεσιμο ειναι τα συγκεκριμμενα ψαρια και το κοστος τους

ερωτησεις :
1. Φωτισμος : μπορει να μου πει καποιος ακριβως τι ειδους λαμπες να παρω (τυπο , Κ'ς κλπ)? εχω θεση για δυο λαμπες αλλα δεν καταλαβαινω καλα τα Κ και λοιπα.Τα υπαρχοντα σταρτερς θα θελουν και αυτα αλλαγη ? το ballast ειναι καρφουρ made.

Λιγες οι ερωτησεις !!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02959 seconds with 11 queries