Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 14-02-11, 18:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω εμπειρικα μιλαω ασχετα αν η δικη μου λιμνη δεν ειναι στον κηπο!
Το νερο ειναι νερο και η θερμοκρασια θερμοκρασια.
Εγω μετραω παντως 0,3-0,4 μικροτερη θερμοκρασια στο βυθο.
Εκει στηριζω το οτι το θερμο νερο ανεβαινει ψηλοτερα απο το ψυχροτερο.
Με αυτον τον τροπο δημιουργουνται και τα ρευματα στους ωκεανους αν θελουμε να το παμε και παραπερα!
Tα θερμά και ψυχρά θαλάσσια ρεύματα δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που συζητούμε εδώ. Είμαι μια επιστήμη που ακόμα και οι ειδικοί προσπαθούν να τα εννοήσουν. Δεν δημιουργούνται, απλά "ρέουν" στη θάλασσα συνέχεια από τα νότια στα βόρια, μεταβάλλοντας συνέχεια την θερμοκρασία τους από θερμά σε ψυχρά και το αντίθετο. Να το αφήσουμε ως εδώ όμως, γιατί στην πραγματικότητα το θέμα μας εδώ είναι πολύ διαφορετικό. Ούτε έχουμε ρεύματα στα συστήματα μας και βέβαια δεν ταξιδεύουν από τους τροπικούς προς τους πόλους για να μεταβάλλουν τις θερμοκρασίες τους.

Στις φυσικές λίμνες συμβαίνει κάτι άλλο Κώστα. Κατά την καλοκαιρινή περίοδο το θερμό νερό ανεβαίνει προς την επιφάνεια και κατά την χειμερινή περίοδο κατεβαίνει προς τον πυθμένα. Αυτό ισχύει και υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που το αποδεικνείουν ασχέτως τι πιστεύουμε εμείς. Eίναι μέρος του παράδοξου Κώστα, δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο. Είναι όπως το παράδεγμα με τα δύο ποτήρια νερό στην κατάψυξη. Το ένα ζεστό και το άλλο παγωμένο. Ποιό θα γίνει πρώτο πάγος? Αν συνέβαινε και στις λίμνες μας το φαινόμενο όπως το περιγράφεις, τότε βαθμιαία θα πάγωναν ολοκληρωτικά όλες οι λίμνες σε χαμηλές θερμοκρασίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01893 seconds with 11 queries