Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-08-06, 19:19
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Το καμάρι του ενυδρείου σου είναι αυτό http://www.fishprofiles.com/files/profiles/387.htm
Όταν λες άλλα ψαράκια μέσα? Μήπως γίνονται μεζές γι'αυτό?
Σε εμενα δεν εχει δειξει κανενα σημαδι επιθετικοτητας. Το εχω απο περυσι το νεομβριο και δεν το εχω δει ΠΟΤΕ να επιτηθεται σε αλλο ψαρι. (ξερω οτι ειναι νυχτοβιο και το εχω παρακολουθησει πολλες φορες και το βραδυ!)
Ακομα και τη σπηλια που κρυβεται την μοιραζεται με ενα rainbow shark χωρις κανενα μα κανενα προβλημα! Αλλοι που ειχαν αυτο το ψαρι ας δωσουν τα φωτα τους.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Καλημέρα σου!
Τι φυτά έχεις μέσα;
Ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα λίπανσης και αν ναι τότε πιο;
Έχεις παροχή Co2;
Ποιές είναι οι συνθήκες του νερού σου;
Όταν λες hardware υποθέτω μιλάς για το φίλτρο και τον θερμοστάτη.
Λοιπόν τα ψαράκια που έχεις μέσα γίνονται μεγάλα σε μήκος και το ενυδρείο σου είναι 92 λίτρα αλλά λόγο των βράχων και του εσωτερικού φίλτρου ο πραγματικός όγκος του νερού σου είναι λιγότερος.Ταπεινή μου άποψη για το set-up το δικό σου θα μπορούσες να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο με μεγαλύτερη δυνατότητα αποικιοκατοίκησης από βακτυρίδια γλυτώνοντάς σε αργότερα από πολλά προβλήματα όταν τα ψαράκια σου φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.Συν τοις άλλοις κερδίζεις και μερικά λίτρα παραπάνω.

Φιλικά Ιορδάνης.
Εχω ψηλες και κοντες ανουμβιες και μερικα Echinodorus "Aquartica". Υποτειθεται οτι ειναι ευκολα φυτα γι'αυτο το πηρα! Αλλα δεν εχει καταφερει να προσαρμοστει κανενα μεχρι στιγμης. Οταν ειδα τα πρωτα κακα σημαδια πηρα ενα λιπαντικο της Tropiflora με σιδηρο και τωρα τελευταια ξεκινησα να βαζω της Seachem το Flourish που περιεχει λιγο απ'ολα. Ειναι καλο αυτο? Παντως μεχρι στιγμης δεν ειδα σημαδια βελτιωσης..
Παροχη CO2 δεν εχω βαλει. Μπορω να αγορασω απο το εμποριο ετοιμη?
Επισης οταν εννοουσα hardware δεν εννοουσα μονο το θερμοστατη αλλα οτι μηχανημα μπορεις να χρησιμοποιησεις για το ενυδρειο. Απο αντιστροφο ωσμοτη, συσκευη CO2 κτλ. Γενικα τι θα μπορουσα να παρω για το ενυδρειο που θα το βοηθουσε. Επισης για το ενυδρειο μου ποια ειναι η καλυτερη λυση στο εξωτερικο φιλτρο?
Τι εννοεις οταν λες ποιες ειναι οι συνθηκες του νερου?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Kαλώς ήρθες και από εμένα !!!

Καλύτερα να αρχίσεις να σκέφτεσαι άμεσα την ανασύνθεση του ενυδρείου σου γιατί σύντομα θα έχεις προβήματα.....περισσότερα από αυτά που μπορούν να προκαλέσουν οι υψηλές θερμοκρασίες.

Διάβασε στο φόρουμ...υπάρχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες και εμείς είμαστε πάντα εδώ για να σε βοηθήσουμε.
Τι εννοεις να αρχισω την ανασυνθεση του ενυδρειου? Δηλαδη να βγαλω η να βαλω καποια πραγματα? Και ετσι οπως ειδες το ενυδρειο τι δεν κολαει και πρεπει να το βγαλω? Ποια απο αυτα προκαλουν αυξημενη θερμοκρασια?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
τα φυτα σου ειναι δαγκωμενα, μεταξυ αλλων.
κανενα απο τα ψαρια που εχεις δεν χωραει μονο του στα λιτρα σου.
το χαλικι σου ειναι πολυ χοντρο για φυτά με ριζες.
αν εχεις σκόπο να το βελτιώσεις θα χρειαστουν ριζικες αλλαγες.
απο την αλλη, σε 96 λιτρα μπορεις να κανεις πολλα ωραια πραγματα.
Δηλαδη αυτο το χαλικι δεν κανει για φυτεμα? Και πως μπορω να αλλαξω (αν αλλαξω) το χαλικι? Υπαρχει καποια διαδικασια?
Τι ωραια πραγματα θα μπορουσα να κανω? Για πειτε μερικες προτασεις..

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα αλλα εχω πολλεεεες αποριες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries