Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-07-16, 19:57
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Hygrophila corymbosa δεν μεγαλώνει

Οπως λέει κι ο τίτλος έχω δύο απ αυτό το φυτό στο ενυδρείο κι ενώ όλα πάνε σφαίρα, αυτά δε λένε να σηκωθούν σε ύψος. Φύλλα βγάζει καινούρια, έχει γίνει πολύ πυκνή, δε σηκώνει όμως ύψος. Θα σας δώσω μερικές πληροφορίες και μία φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας.

Λίτρα καθαρά 90.
Αλλαγές νερού κάθε Σάββατο 50%.
Υψος βυθού απ την επιφάνεια 33 εκατοστά, 40 συνολικά απ το φωτιστικό.
Φωτισμός 2χ39watt T5 η μία είναι Οσραμ 865 ΗΟ κι η άλλη είναι η γνωστή sylvania grolux.
Διοξείδιο: Ναι 2κιλη μπουκάλα και διάχυση με εξωτερικό ριάκτορα.
Λίπανση: ΕΙ στις κατώτερες τιμές, δηλαδή:
Σίδηρο ρίχνω 0,5ppm γιατί έχω και δύο κόκκινα φυτά.
Φώσφορο ρίχνω 1,5ppm.
Νιτρικά και θειικό κάλιο 15ppm, τα νιτρικά τόσο τα μετράω λίγο πριν την εβδομαδιαία ρουτίνα.
Seachem flourish 2ml εβδομαδιαίως.
Χρήση όσμωσης ναι σε αναλογία 20% και 80% νερό βρύσης.
Παράμετροι:
Αμμωνίες και νιτρώδη αυτονόητα δε γράφω.
GH=7
KH=5
PH=6,6 πριν ανάψουν τα φώτα, 6,8 όταν σβήνουν μετρημένο με ηλεκτρονικά και επιβεβαιωμένο από τεστ της ΑΡΙ.
Drop checker: Πράσινο.

Να σημειώσω πως δίπλα στην corymbosa υπάρχει και πολύσπερμα που πάει σφαίρα αν εξαιρέσουμε τα φύλλα που δεν τα βλέπει φως και τρυπάνε, μέσα στη βδομάδα όμως φτάνει επιφάνεια με τεράστια φύλλα, η φωτό το αδικεί είναι αμέσως μετά από κλάδεμα, επίσης δίπλα τους υπάρχει και ceratopteris thalictroides, μη μου πείτε ότι φταίει αυτό, δοκίμασα και χωρίς αυτό το φυτό για λίγο διάστημα πάλι δεν είδα σημάδια ανάκαμψης. Παρακάτω στη φωτό σημερινή κατάσταση του φυτού, είναι ανάμεσα στο πολύσπερμα και την κρυπτοκορίνα και πίσω απ τη reinecki mini, σ αυτό το ύψος είναι πάνω από μήνα, πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarpijk : 10-07-16 στις 20:12
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries