Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 13-11-11, 15:45
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Exclamation

Καλησπέρα σε όλους τους Τανγκανικόφιλους!

Κλεόβουλε είπα να σε μοιάσω στο θέμα της φωτογραφίας και επειδή δεν έχω τα μέσα για να τραβήξω μία καλή θα σου πω τα εξής για τα δικά μου (made by Panos) μολίρο.

1ον Τα 8 πρώτα ψαράκια που έριξα ήταν γεννητούρια.Δεν είδα κάποιο στρες στα μικρά.Αν και έχω δυνατή λάμπα - 110W - που θα μπορούσε να τρομάζει τα μικρά,δεν είδα κάτι τέτοιο.

2ον Από τις πρώτες μέρες τα είδα να σουλατσάρουν σχεδόν σε όλο το ενυδρείο, εκτός από 3 μικρά σε μέγεθος που κάνανε κύκλους γύρω από τις πέτρες , τα υπόλοιπα 5 δεν είχαν πρόβλημα να κόψουν βόλτες.

3ον Ήρθανε και τα υπόλοιπα 10 ενήλικα του Πάνου.Χαμός!Μέσα στις 2 πρώτες ώρες τους στο καινούριο σπίτι τους,3 ζευγαρώματα.Μου έλεγε ο Πάνος το μόνο που κάνουνε είναι να τρώνε και να γονιμοποιούνται (το γαμ...νται επιστημονικά) αλλά όχι και έτσι.

4ον Ήρθαν και οι 2 πρώτες γέννες.Αν και γίνετε λίγο χαμός μέσα στο ενυδρείο από τα ψάρια που διαρκώς κινούνται και δεν μπορώ να μετρήσω πόσα μικρά απέκτησα,μπορώ να πω με μία πρώτη ματιά ότι κάθε θυληκιά με έκανε από 2 μικρά.Δεν ξέρω αν κάποια τα κατάπιανε κατά την κύηση ή συνέβει κάτι άλλο.Πάνο χέλπ

5ον Είδα και τις φωτογραφίες που ανέβασες από το ενυδρείο σου με τα τροφέους.Θα έλεγα να κάνεις τούνελ με τις πέτρες και αρκετές χαραμάδρες για να μπορέσεις να δεις ποια είναι αρσενικά και να δώσεις ασφάλεια στα μικρά για να κρύβονται.Από τα πολλά βίντεο που έχω δει στο youtube μπορώ να πω ότι μόνο τα ενήλικα και σε μεγάλο κοπάδι δεν έχουν πρόβλημα αν το ενυδρείο έχει 2-3 πέτρες μεγάλες δεξιά και αριστερά.

6ον Από τροφή εκτός από αυτές που έχω γράψει στην παρουσίαση μπορώ να σας πω (θέλω τα σχόλιά σας) ότι πατάω το λάστιχο της εξόδου με τα χέρια και από τα τοιχώματά του ξεκολάει βρώμα σε "μορφή flakes" και την τρώνε με μεγάλη ευχαρίστηση.Εϊναι μία λύση για να μπορούν να τρώνε και τα μικρά αφού η τροφή που τα δίνω είναι σε μεγάλο μέγεθος για τα γεννητούρια.
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris_Batman : 13-11-11 στις 15:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries