Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-01-16, 07:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@energy52 ευχαριστω!(και παρακαλω)

@puntomad
ναι το κιτρικο οξυ κανει δουλεια αλλα θελει πολυ περισσοτερο χρονο.
το οχταωρο που λεω εγω ειναι για πολυ βαρια σκουρια.μιλαω για λαμες 100χρονων+ που εχουν μαζεψει πολυ πραμα

το θεμα με το κιτρικο οξυ ειναι πως προκαλει και αυτο ενα ειδος οξειδωσης σε ανθρακουχα μεταλλα,και αν δεν θελουμε αυτο το αποτελεσμα,τοτε θαχει περισσοτερο τριψιμο για να την αφαιρεσουμε.
και δεν παυει να ειναι οξυ,ειναι πιο "αγριο" στο μεταλλο αποτι η ηλεκτρολυση.αν προκειται για κατι σπανιο η ακριβο,δεν ειναι και οτι καλυτερο

υπαρχουν πολλα ειδη σκουριας και οχι μονο ενα,αναλογα με τα επιπεδα υγρασιας και οξυγονου.
η κοκκινη σκουρια που ειναι πολυ επιθετικη στο μεταλλο ειναι απο αυτες που δεν θελουμε "Hydrated oxide"Fe2O3*H2O"(με παρουσια νερου και οξυγονου)

ενω το κιτρικο οξυ προκαλει μαυρη σκουρια "Iron (II)oxide - Fe3O4" με απουσια οξυγονου, που ειναι πολυ πιο αργη και προστατευει το μεταλλο.
( ειναι αυτο που λεμε οτι στο μαυρο δεν πιανει σκουρια ευκολα...)
το θεμα ειναι πως σε καποιες περιπτωσεις οπως στη δικια μου,πρεπει πρωτα να δω σε τι κατασταση βρισκεται το μεταλλο κατω απτη σκουρια(αν εχει λακουβες κλπ απτην οξειδωση)και μετα να προχωρησω αναλογα.
οποτε θελω να αποφυγω τη μαυρη σκουρια στην αρχη.
αφου καθαρισει και τελειωσω με τη δουλεια στο μεταλλο,μπορει μετα να το μαυρισω μονος μου σε ξεχωριστη διαδικασια

ενδεικτικα τα ειδη σκουριας εδω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries