Θέμα: Going dirty...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-01-14, 00:17
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φίλε 60lt, το βρίσκω κι εγώ πολύ ενδιαφέρον αυτό που παρουσιάζει η Walstad! Έχω διαβάσει όμως μόνο αποσπάσματα από το βιβλίο της και έχω σταχυολογήσει πληροφορίες από συζητήσεις στα ενυδρειακά φόρουμ για όσο το δυνατό "φυσικά" συστήματα, χωρίς τεχνολογία και εξωτερικούς πόρους. Σκεφτόμουν μάλιστα να προτείνω στο μέλος ineth που φαίνεται να έχει σχετικό ενδιαφέρον και skills, να διερευνούσαμε την πιθανότητα μιας μετάφρασης στα ελληνικά του συγκεκριμένου βιβλίου υπό την αιγίδα του ΠΣΦΕ που είχε και στο παρελθόν εκδοτική δραστηριότητα. Υπάρχει κάπου στο φόρουμ σύνδεσμος για να κατεβάσω το πλήρες βιβλίο της Walstad; Αν όχι, μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις με πμ τον εξωτερικό σύνδεσμο;
Έχω την εντύπωση πως δεν έχουν αποπειραθεί πολλοί συγχομπίστες να στήσουν τέτοια συστήματα ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει σχετικές αναφορές... Εγώ έχω κάνει κάτι ανάλογο σε γλαστρολίμνη στο μπαλκόνι που παρά τις εποχικές διακυμάνσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας, δείχνει αξιοσημείωτη σταθερότητα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θα τρέχει το σύστημα 6 μήνες χωρίς φυτά; Η δική μου προσέγγιση θα ήταν να τρέχει κάποιους μήνες φυτεμένο αλλά χωρίς ζωντανά και να μπουν ψάρια μόνο αφού ωριμάσει και σταθεροποιηθεί το σύστημα...
Νομίζω πως εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=Walstad είναι η πιο παλιά αλλά και πιο ολοκληρωμένη προσπάθεια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries