Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 17-05-11, 22:09
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Νεα απο το μέτωπο!!

Το ενυδρείο είναι πολύ καλα, οι μετρήσεις ιδανικες. Το μπολί επιασε! (δεν ξέρω αν το ανέφερα αλλα ειχα περιπου ενα λιτρο siporax επι ενα διμηνο σε ενα σαμπ!)

Οι κατοικοι του ενυδρείου είναι:
1 pearlscale (μαλλον)
2 convict
9 κουνουποψαρα

Στην αρχή ήταν η θηλυκη κονβικτ με τον περλσκεϊλ. Του έριχνε απειρο ξυλο, του είχε κλεψει την καρύδα κτλπ. Μετα απο 2-3 μέρες αυτος "πηρε τα πάνω του" και πηρε πισω την καρύδα, και οποτε του κανει η σκυλ@ ντου της αντιστεκεται!

Η θηλυκια είναι 5-6 εκατοστα ενω το αλλο 6-7. Ο αρσενικός κονβικτ, είναι μικρος και καιμενος. Είναι μισος απο την θηλυκη η οποία τον εχει τρελάνει στο κυνηγι. Θα τον δώσω πισω, και θα παρω ενα στο μεγεθος της θηλυκιας, για να στρωσει λίγο.

Τα κουνουποψαρα είναι μια χαρα. Θα νομίζατε οτι τα κυνηγάνε, αλλα περα απο κανενα περιστασιακό σπρινταρισμα (που λήγει αδοξα) δεν τ α πειράζουνε. Μαλιστα, εχω 3 θηλυκες που ετοιμαζονται. Τωρα, πως θα την βγάλει ο γόνος δεν ξέρω.

Μερικές γενικές παρατηρήσεις για τα κουνουποψαρα, μιας και είναι πολυ στενοι "συγγενεις" με τα γκαπυ και τα εντλερ που έχουμε πολύ στα ενυδρεία μας:
-Είναι τρελα fin nippers. Τσιμπανε αρκετα τα πτερυγια των κιχλιδων.
-Τα αρσενικά είναι πολύ πιο "φοβιτσιαρικα" απο τα θηλυκα. Οι τρεις θηλυκες κοβουν βολτες στο κεντρο του ενυδρειου, ενω τα αρσενικά ειναι πιο μαζεμενα.
Τα συγκεκριμένα ψαρια τα πιασαμε με τον mixalis p απο μια λιμνουλα εδώ στα Γιαννενα. Πιασαμε πολλα (ήθελε να βαλει σε καποιες στερνες τους) και η γενική παρατήρηση (εγω πηρα καμια 15-20 κομματια, αυτος καμια 100στη) είναι οτι η αναλογια 3-1, ισχυει.... για τα θηλυκα! Εγώ πως είπα εχω 3 θηλυκα, και 6-7 αρσενικά. Το ίδιο και ο Μιχαλης, για κάποια που κρατησε σε ενυδρείο. Λόγω του μεγάλου, τυχαιου δειγματος, μπορουμε να πουμε οτι ετσι είναι και γενικότερα - στην φυση. Μηπως τελικά δεν ισχυει το 1 αρσ-3 θηλ που λεμε και το κανουμε "αυθερετα"; Εχω προσέξει πως και στις γεννες των γκαπυ, τα αρσενικά - απο τα ψάρια που φτανουν στην ενηλικίωση τουλάχιστον, είναι αρκετα παραπανω απο τα θηλυκα.
Μερικοι απλοι προβληματισμοί μου!

Φωτογραφιες απο τις αλλαγες στο στήσιμο και τα ψάρια συντομα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02312 seconds with 11 queries