Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-09-08, 16:29
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή SOS ΠΟΛΥ επιθετικό brichardi

Πριν από λίγο λιγότερο απο δύο μήνες έβαλα στο ενυδρείο μου δύο μικρά brichardi. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....836#post281836
Όλα πήγαιναν μια χαρά. Εχθές εντελώς ξαφνικά το ένα επιτίθετε στο άλλο τόσο πολύ που το έχει αναγκάσει να μένει σε μία γωνία του ενυδρείου πάνω απο το εσωτερικό φίλτρο που έχω περιμένοντας τις επιθέσεις του άλλου. Να πω εδώ πως όλα τα στοιχεία δίχναν πως το επιθετικό ειναι σίγουρα αρσενικο, και πως το άλλο (μάλλον, ετσι πίστευα μέχρι τώρα) ειναι θυλικό (λόγο μεγέθους, επιθετικότητας, πτερύγια μικρότερα και γενικά συμπεριφοράς).
Προσπάθησα να τα χωρίσω με ένα τούλι(πατέντα που έκανα) αλλά 3 φορές πέρασε το αρσενικό το τούλι για να επιτεθεί. Σήμερα το πρωί και πριν ανοίξουν τα φώτα, με το που ξύπνησα και τα είδα γινόταν πάλι η μάχη του Δράμαλη! Εβγαλα τα φώτα απο το χρονοδιακόπτη και σκέπασα το ενυδρείο για να μην περνάει φως και τώρα είναι ήρεμα αφού κοιτάω καθε μία ωρα περίπου. Ήθελα να μου πείτε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό(κυρίως αυτο με προβληματίζει καθώς αύριο ή θα τα δώσω για να πάρω caudopunctatus ή θα βάλλο κι άλλα brichardi μπας και επέλθει ισσοροπία) και επίσης αν έχει παρατηρίσει κανείς αλλος αυτό το φαινόμενο μ'αυτά τα πανέμορφα ψαράκια. Ευχαριστώ
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries