Θέμα: Βοήθεια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-03-07, 23:51
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Unhappy Βοήθεια

Έχω μπερδευτεί αρκετά με το ενυδρείο... Έχω πάρει ένα ενυδρείο Cayman 80 120lt. Είναι στη διαδικασία στρωσίματος εδώ και 1 μήνα και 10 μέρες. Οι τιμές του νερού είναι οι ακόλουθες:
PH: 8
NO3: 50mg/lt
NO2: 0.05 mg/lt
NH4: 0 mg/lt
KH: 12
GH: 23

Μέσα έχω 2 ρίζες, 5 φυτά το οποία είναι 2 anubias nana, 1 anudias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves και 1 microsorum pteropus 'windelov'. Υπόστρωμα δεν θυμάμαι τι έβαλα, πάντως ήταν σαν χώμα, και χαλίκι φυσικό χαλαζία μεγέθους 1-3. Εν το μεταξύ έχω παραγγείλει μια αντίστροφη όσμοση για να μειώσω την σκληρότητα. Δεν ξέρω θα καταφέρω να το φτιάξω έτσι ώστε όλα να είναι οκ; Να έχει ότι χρειάζεται ώστε να μην έχει επιπτώσεις στα ψάρια; Όλο και κάτι χρείαζεται και όσο διαβάζω εδώ στο forum όλο και κάτι καινούριο ανακαλύπτω ότι χρειάζεται που δεν έχω. Ας πούμε απ' ότι κατάλαβα χρειάζομαι και CO2 για να μειώσω το PH. Πριν βάλω ψάρια θέλω όλα να είναι στις απαιτήσεις που χρειάζονται και να μην τα βάλω και μετά να ανακαλύπτω ότι δεν έχω το ένα δεν έχω το άλλο. Και μήπως τελικά κάνω έξοδα τα οποία στο τέλος αποδεικτούν ότι ήταν περιττά; Το λέω αυτό γιατί το νερό εδώ σπέτσες ειναι μαύρα χάλια με αποτέλεσμα να επενδυω στο να φτιάξω το νερό στις απαιτήσεις που χρειάζονται τα ψάρια και στο τέλος σε ένα χρόνο που θα ανέβω Αθήνα όλα αυτά να μην είναι απαραίτητα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται. Μου αρέσει το ενυδρείο και θέλω 1 χρόνο ακόμα που θα είμαι εδώ Σπέτσες να έχω κάτι που θα καμαρώνω αλλά μέχρι να το ετοιμάσω και να μπουν και τα ψάρια μέσα θα χρειαστεί να κάνω την μετακόμιση όπου είναι ένα άλλο κομμάτι που με ανησυχεί. Μήπως τελικά να μην βάλω τροπικά ψάρια και να βάλω 2-3 χρυσόψαρα που θα είναι και πιο εύκολα και στην μετακόμιση μιας και είναι ψάρια κρύου νερού. Κάτι άλλο τώρα. Τα φυτά που έχω, εκτός το cryptocoryne που το έχω βάλει στο χαλίκι, πόσο καιρό κάνουν να πιάσουν πάνω στις ρίζες ώστε να αφαιρέσω τα δεσίματα; Σας ζάλισα λίγο αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος και θα ήθελα μερικές απόψεις μπας και βγάλω καμία άκρη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries