Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 23-04-09, 09:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Προχωρώ και δεν σχολιάζω.
Απλά δύο λόγια για το φίλτρο που πρόκειται να φτιάξεις. Ουδέποτε μίλησα για μη λειτουργική χρήση μιας αντλίας εκτός νερού και ουδέποτε έχω μιλήσει για φίλτρανση με τον τρόπο που τον παρουσιάζεις, πράγματα που εμένα προσωπικά με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτά έχουν να κάνουν και με τους χίλιους τρόπους που μπορεί να φτιαχτεί κάτι σε μια λίμνη και βεβαίως δεν έχει τίποτε να κάνει με τους σωστούς κανόνες διατήρησης, απλά την υποδομή και υποστήριξη.

Επίσης, ουδέποτε έχω μιλήσει εναντίων των έτοιμων φίλτρων της αγοράς, φτάνει να είναι αξιόπιστα και να πληρούν κάποιες προυποθέσεις. Δόξα τον Θεό, το διαδίκτυο είναι γεμάτο ονόματα εταιρειών που ευτυχώς εύκολα μπορείτε να διακρίνετε ποιότητα και αξιοπιστία. Έναν νέο οπαδό της λίμνης μάλιστα, θα τον προέτρεπα να πάει απ'ευθείας στην έτοιμη λήση μέχρι να είναι έτοιμος να δημιουργήσει και να χειριστεί μια λήση DIY.

Αντιλαμβάνεστε φίλοι, ότι από εδώ και εμπρός το έργο μου δεν θα είναι τόσο εύκολο, γιατί θα πρέπει σιγά-σιγά με τον Σωκράτη και τα άλλα παιδιά να διαμορφώσουμε την κατηγορία με τις τελευταίες προδιαγραφές. Θα εκπλαγείτε πόσο έχουν αλλάξει κάποια πράγματα τώρα σε σχέση πάντα με υλικό και βιβλιογραφία πριν 10 χρονών, όπου και ξεκινούσα δειλά-δειλά τα τις λίμνης.

ΤΟ ΚΟΙ σαν ΡΕΤ είναι κάτι σαν θρύλος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως μιλάνε κάποιοι λιμνόφιλοι για τα 8-10 ψάρια τους και για τη σχέση τους με αυτά, που καμία απολύτως διαφορά δεν έχει η συμπεριφορά τους στα ΚΟΙ απ' ότι στα σκυλιά τους. Μάλιστα 8-10 ΚΟΙ μόνο σε λίμνες άνω των 10.000-15,000 λίτρων. Η σχολή αυτή που εν μέρει θα υιοθετήσω και εγώ στη καινούρια μου λίμνη πιστεύει ότι κάθε ενήλικο ΚΟΙ θέλει 1000 λίτρα χώρο. Αυτά όμως, για το μέλλον.

Καθαρά ο κλάδος δηλώνει ότι "ο σωστός λιμνίφιλος δεν φίνεται αυτός που θάβει ένα κομμάτι λάινερ στο χώμα". Όπως ακριβώς "ο σωστός ακουαρίστας δεν είναι αυτός που έχει απλά ενυδρείο"... Ομολογώ ότι αν το αναλύσετε έχει πολλά διδάγματα.

Ο σκοπός της κατηγορίας αυτής, αν θέλουμε να πάμε μπροστά πρέπει να σκανάρουμε και να πάρουμε παραδείγματα από τον παγκόσμιο παλμό, διαφορετικά, κάποιοι φίλοι που γνωρίζουν καλά το θέμα και ίσως δουν καμιά φορά τους διαλόγους μας εδω θα μας κοροϊδεύουν.

ΑΠΑΙΤΩ για ακόμα μια φορά να κάνετε υπομονή γιατί υπάρχει τρομερή δουλειά να γίνει ώστε να επωφεληθούν και οι νεότεροι φίλοι που θα ενταχθούν στην κατηγορία μας στο μέλλον.

Στέλνω κάποια σχεδιαγράμματα και φώτο που μπορούν να χρειαστούν για την δημιουργία σου. Να ξέρεις μόνο ότι η λίμνη 3500 λίτρων απαιτεί φίλτρανση/χώρο 350 καθαρών λίτρων. Επίστης φωτογραφίες του δικού μου φίλτρου (μικρή λίμνη) Θα κάνω παρουσίαση σύντομα πριν την ξηλώσω.

Συνεχίζω όμως να επιμένω για την αντλία στο βαθύτερο σημείο όπως το πρωτοπαρουσίασα στο σχεδιάγραμμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filte 3.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  28,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter1.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  72,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter2.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  54,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter4.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter5.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter6.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  99,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter7.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  76,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter8.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  53,0 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01873 seconds with 12 queries