Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 18-04-09, 22:05
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ άποψη λέω μόνο. Το θέμα συστολής διαστολής σε δύο "παντρεμένα υλικά" μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα και όχι πάντα τόσο σύντομα όσο περιμένουμε συνήθως. Ειδικά στους εξωτερικούς χώρους όπου και θα είναι η λίμνη, η εναλλαγή των θερμοκρασιών θα είναι μεγάλη και απότομη πολλές φορές. Οι διάφορες κόλλες δεν θα δουλέψουν λόγω της διαφορετικότητας σύστασης των δύο υλικών. Μια μικρή έστω απώλεια ίσως σταθεί αρκετή για να φέρει την καταστροφή, ειδικά αν η λίμνη δεν θα ελέγχεται καθημερινά.

Εύχομαι όμως για ακόμα μια φορά όλα να πάνε όπως τα περιμένεις και να χαίρεσαι τη λίμνη σου.
Δε Βασίζομε σε κόλλες αλλά σε σωστές υποδομές.
Αν κάτι πάει λάθος που θεωρώ πως δε θα γίνει, θα γίνουν όλα από λάινερ.
Ποτέ δε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι απλά λόγω κάποιων εμπειριών θεωρούμε ότι κάποιες κατασκευές θα πάνε καλά και σε κάποιες αλλες έχουμε αμφιβολίες .
Το θέμα διαφορετικότητας υλικών και ενδεχόμενος και διαστολής είναι κάτι που το είχα σκεφτεί γι αυτό οι κατασκευή θα έχει τέτοιο στήσιμο που να μην επηρεάζετε, άσε που με την κατασκευή αυτή δημιουργό και αντίστροφα πεδία πιέσεως

Η λίμνη θα ελέγχεται καθημερινά (όσο θα μου το επιτρέπει ο χρόνος όπως στο κάθενα μας) αυτό που είπα είναι ότι θέλω να μην κάνω συχνή συντήρηση του φίλτρου όχι ποτέ.

Έτσι κι αλλιώς θα έχει κάποια φυτά ο περιβάλλοντας χώρος (εκτός λίμνης) που θα θέλουν πότισμα οπότε όσο μπορώ θα είμαι εκεί.

σε ευχαριστώ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αν μου ήταν εύκολο να το εξηγήσω με λόγια θα το έκανα γιατί καταλάβω ότι για κάποιων που ακούει τέτοια που γραφώ του φαίνονται παράξενα έως κινεζικά.
ο λόγος που δε μπορώ να το κάνω είναι γιατί θα ήθελα πολλές ώρες για να γραφώ και πολλές σελίδες με φωτογραφίες , μια και η κατασκευή βασίζετε ότι έχει πολλές φάσεις.
υπομονή δύστυχος όταν φτάσει ο καιρός και βγάλω της φωτογραφίες τα πράματα θα είναι και ποιο εύκολα και ποιο ξεκάθαρα για ολους μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02650 seconds with 11 queries