Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 24-03-10, 07:59
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεχνιτή λίμνη για ΚΟΙ θα φτιάξει ο φίλος. Εσύ Γιάννο και εγώ έχουμε γούρνες.

Ο σκοπός της κατηγορίας εξ' αρχής ήταν για να ανεβάσει επίπεδο στον τομέα της τεχνιτής λίμνης, ακολουθώντας τις καινούριες και παλιές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στον τομέα παγκοσμίως από χιλιάδες φίλους του είδους. Αυτοί οι άνθρωποι για πολλά χρόνια τώρα έχουν αναπτύξει πολλούς μηχανισμούς ώστε να αντιμετωπίσουν τα διάφορα προβλήματα που υπήρχαν. Οι συγκεκριμένοι φίλοι, είναι αυτοί που διατηρούν λίμνες για πάρα πολλά χρόνια, επενδύοντας δεκάδες χιλιάδες ευρώ στην αγορά συγκεκριμένων σπανίων πικιλιών ψαριών που σίγουρα δεν θα' θελαν να τα κάνουν πειραματόζωα. Από πού και ώς πού έρχεσαι εσύ ή εγώ να πούμε ότι αυτές οι τεχνολογίες ή μηχανισμοί είναι άχριστοι? Με τα λεγόμενα σου απλά παίρνεις τον τομέα πολλά χρόνια πίσω, ιδιαίτερα αφού μιλάμε για λίμνη με ΚΟΙ.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πάρα πολύ η όλη αυτή αντιπαράθεση, η διαστρέβλωση ή η μερική χρήση των λεγομένων μου, σε κάθε γραμμή κειμένου που ποστάρω. Είπα εγώ ποτέ ότι η συγκεκριμένη λίμνη για ΚΟΙ θα έχει βάθος 50εκ? Αν ναι, βρείτε την παράγραφο αυτή και επισυνάψτε την στο ποστ σας.

Έστω, παίρνω την παρατήρηση του Άντρου για το βάθος των 120εκ. σαν παράδειγμα. Στην συναπτόμενη φώτο, απλά το ύψος του κάθετου σωλήνα 60εκ. Μίλησα μόνο για το ύψος του κάθετου σωλήνα στα 50εκ. περίπου.

Αν επίσης υπολογιστεί ο χώρος του φίλτρου, τότε ίσως να μιλάμε για 2 κυβικά μέτρα νερού. Οπότε υπάρχει χώρος και για μηχανικό αλλά και επαρκέστατο βιολογικό καθάρισμα. Η πίεση δε των 60εκ. βάθους νερού είναι εξαιρετικά δυνατή, ώστε να ξεμείνεις από νερό. Σε παρασέρνει και εσένα τον ίδιο το ρέμα.

Πρώτον να πω ότι δεν τσακωνόμαστε. Η αντιπαράθεση αυτή θα βοηθήσει τον φίλο μας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να φτιάξει την λίμνη του.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Βασίλη.
Εγώ δεν θεωρώ την λίμνη μου γούρνα. Με το νέο κομμάτι φθάνει στα 10,000 λίτρα.
Αν θυμάμαι καλά η δικιά σου όταν την είδα δεν ξεπερνούσε τα 500 λίτρα!

Παίρνουμε το πρώτο σχήμα. Λες ότι ο κάθετος σωλήνας θα είναι 50 εκατοστά, που σημαίνει ότι η λίμνη δεν θα ξεπερνά τα 60 εκατοστά! (δες το σχέδιο ξανά)

Μίλησα για οριζόντιο σωλήνα (ότι θα μπουκώσει) και εσύ μου απάντησες για κάθετο!

Για το πρώτο σχέδιο δεν το συζητώ δεν μπορεί να λειτουργήσει με τίποτα.
Πάμε τώρα στο δεύτερο σχέδιο που έχει τεράστια διαφορά.
Φαίνεται ότι θα υπάρχει κάποια ροΐ νερού…..αλλά……
Η ροΐ αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.
1. Από την διάμετρο της σωλήνας.
2. Την απόσταση
3. Από τις πόσες γωνίες
4. Από το ύψος του κάθετου σωλήνα.
5. Από το ύψος της στάθμης του νερού (από εκεί που μπαίνει στο φίλτρο μέχρι απάνω)
6. Από τον όγκο του νερού της λίμνης.
7. Από τον όγκο του νερού μέσα στο φίλτρο (όσο ποιο πολύς όγκος βρίσκεται εκεί μέσα θα δυσκολεύει ανάλογα την ροΐ του νερού.
8. Από το ύψος του νερού μέσα στο φίλτρο.
9. Από την υψομετρική διαφορά στάθμης νερού λίμνης και φίλτρου.
Και άλλα πολλά……………………….

Αντιλαμβάνεσαι ότι όλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα υπολογίσεις και θα είναι μεγάλο ρίσκο για τον φίλο μας να κατασκευάσει κάτι τέτοιο με τον φόβο ότι μπορεί να μην δουλέψει. Τι θα κάνει μετά? Η μόνη διέξοδος τότε θα είναι να τοποθετήσει αντλία μέσα στην λίμνη και να μετατρέψει το φίλτρο του ώστε να υπερχηλά στην λίμνη.

Το σχέδιο που ανέβασε ο πουριτανός είναι βέβαιο ότι δεν θα μπουκώσει.
Ο οριζόντιος σωλήνας στο σχέδιο του Βασίλη είναι βέβαιων ότι θα μπουκώσει.
Πάρτε παράδειγμα τις αποχετεύσεις που έχουμε στους νιπτήρες τον σπιτιών μας.
Ο νιπτήρας βρίσκεται πάνω από την αποχέτευση και μακροχρόνια μπουκώνει!
Για σκεφτείτε όλη αυτή η βρομιά από τα ψάρια να περνάει από τον οριζόντιο σωλήνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άντρο

Μας μίλησες για τα αεριούχα Bottom aeration drain.
Να εξηγήσουμε τη είναι αυτό.
Είναι σύστημα όπως αυτό που προτείνει ο Βασίλης με τη διαφορά ότι υπάρχει μηχανισμός ο οποίος διοχετεύει πιεσμένο αέρα αντίστροφα από την ροΐ του νερού.
Δηλαδή από το φίλτρο προς την λίμνη για να καθαρίζουν οι βρομιές που θα κατακάθονται στον οριζόντιο σωλήνα με αποτέλεσμα όλη αυτή η βρομιά να επιστρέφει στην λίμνη!!!!!!!!!!!!!!!

Κοκος125

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα βίντεο από το όλο δικό μου σύστημα και να το ανεβάσω.
Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δικιά σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02485 seconds with 11 queries