Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 26-02-10, 19:33
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή


Οσο για παραμετρους εχουν διαφορετικη καταγωγη σαν ειδη αλλα ιδιες περιπου απαιτησεις και επισης ειναι και τα 2 ειδη ανεκτικα σε σκληρο νερο.

Εφοσον εσυ θα μαλακωσεις με τυρφη η ακομα και με απιονισμενο νερο εισαι μια χαρα.Το μονο ομως που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι θελουν στρρωμενο βυθο αρα θα τους βαλεις μετα απο 2-3 μηνες και με πολυ προσοχη(εγω εκανα 3 ωρες προσαρμογη...).

Αντε εγω γραφω οτι θελω-αρχαριος ειμαι και απειρος-αλλα καλο ειναι και να μην διαβαζουμε και οτι θελουμε αγαπητε συμφορουμιστα
yannakis,χεχεχε Ειπα εγω βαλτα σε νερο βρυσης?
Κι εγω με Απιονισμενο ειμαι,απλα ο τυπος τα κρατησε,διατηρησε και πολλαπλασιασε με νερο βρυσης,το οποιο σημαινει οτι ειναι ανθεκτικα,οχι καντε ολοι το ιδιο!!Βεβαια τωρα που το ξαναδιαβαζω αμα δεν το διαβασεις ολο βγαζει αλλο νοημα.

Anyway...
Απλα θα σου πωwater_turtle_lover οτι οταν μπηκα εγω πρωτη φορα στο φορουμ χωρις να ξερω ΤΙΠΟΤΑ και σε κατασταση αμοκ αφου μπαινοντας στο σπιτι βρηκα το ενυδρειο στημενο με ψαρια μεσα χωρις να εχει στρωθει, οχι μονο με βοηθησαν αμεσα τα παιδια του φορουμ με οδηγιες αλλα ο panos1972 χωρις να με ξερει περασε επομενη μερα μετα τη δουλεια και μου εφερε μπολι και φυτα χωρις να με εχει ξαναδει στη ζωη του!
Οποτε κατανοω την προσπαθεια σου και θελω να σε βοηθησω οπως βοηθησαν εμενα,εστω με τα λιγα που βιωσα και τα ελαχιστα που ξερω

Προσαρμογη ονομαζεται η διαδικασια εισαγωγης ζωου στο ενυδρειο-δε λεω ψαρι γιατι και οι γαριδες εχουν μια διαδικασια-,εαν δεν κανω λαθος υπαρχει στις οδηγιες στησιματος ενυδρειου,αμα το βρω το λινκ θα στο στειλω με pm.
Για υποστρωμα εχω μπεζ χαλαζιακη αμμο,ισως καποιοι να προτινουν σκουροχρωμο υποστρωμα για να 'φανουν' καλυτερα τα χρωματα του μονομαχου,αλλα με τα λιγα που διαβασα ειναι πολυ καλυτερο να εχεις αμμο.
Οσο για ΄πλατη΄οταν εβαλα χαρτονι η δικια μου εβλεπε την ανακλαση της και τρελαινοταν,οποτε εβγαλα το μαυρο χαρτονι αμεσα

Οσο για το καθαρισμο απο αλγες,εμενα ειναι γενικα αρκετα καθαρο το ενυδρειο,οποτε τους εβαλα επειδη μου αρεσαν πολυ τα γατοψαρα αλλα δεν μπορουσα να βαλω λογο μικρου ενυδρειου και οι οτοκυκλοι μοιαζουν πολυ.Κοινως τους ταιζω γιατι αλγες δεν εχω πολλες.
Εφοσον εσυ θα το κλεισεις τελικα απο πανω,εαν θελεις βαλε σαλιγκαρια καθως ειναι και αυτα αλγοφαγα,και αρκετα ομορφα.

Αυτα απο μενα,ωρα για εξοδο )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01686 seconds with 11 queries