Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 26-02-10, 16:01
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή αρχή.
Καπάκι ούτε το δικό μου έχει αλλά επέλεξα να μη βάλω για πολλούς και διάφορους λόγους- καλύτερη εξάτμιση αργότερα το καλοκαίρι,πιο εύκολη οξυγόνωση,καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα με φυτά υδρόφυλλα που 'κρέμονται' εκτός ενυδρείου,κ.α.- και γενικά είναι κοντά σε αυτό που πας να κάνεις.
Στα λίτρα μου,είμαι στα 42 καθαρά,μπορώ να σου πω τι έβαλα εγώ με την μονομάχο μου-η οποία ήταν εξαρχής στο ενυδρείο- και έχω πετύχει μέχρι τώρα μία σχετικά καλή αρμονία( μέχρι στιγμής,φτου φτου μη το ματιάσω), αλλά και τι ΔΕΝ έβαλα και γλύτωσα από απώλειες και μπελάδες.

Ότι έβαλα ,και κυρίως δεν έβαλα, έγινε μετά από πολλές ερωτήσεις,διάβασμα και συμβουλές από έμπειρους εδώ στο φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ,οπότε γενικά είναι σχετικά διασταυρωμένα αυτά που θα σου πω.
Κράτησε στο μυαλό σου ότι σου μιλάω για ενυδρείο με μονομάχο και έχε υπόψη σου ότι η δικιά μου είναι ήσυχη σχετικά...

Δεν Εβαλα:
Μονομάχο οποιουδήποτε φύλλου,Γκάπι, Έντλερ και γενικά ότι μπορούσε να προκαλέσει επιθετικές συμπεριφορές εκατέροθεν και στρες

Μικρά είδη γαρίδας,υπάρχει μεγάλη περίπτωση να γίνουν κολλατσιό

Ψάρια που έχουν άλλες απαιτήσεις νερού από την περιοχή μου(οι μονομάχοι είναι μεν μαλακού νερού αλλά τρομερά ανθεκτικοί)

Ψάρια που μεγαλώνουν πολύ

Απαιτητικά ψάρια(επειδή είμαι αρχάριος επέλεξα εύκολες λυσεις)

Σαλιγκάρια.Εάν δεν βάλεις καπάκι,από τα είδη εμπορίου 99% θα στην κοπανίσουν και θα τα κυνηγάς στο σαλόνι
Εάν βάλεις καπάκι,έχω διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια για apple snails με μονομάχους,όπως και zebra

Εβαλα:

2 Γαρίδες Αμανο. Είναι μεγαλόσωμες,ανθεκτικές και σε μένα υπάρχει μια χαρά συμβίωση,λίγο κυνήγι περιέργειας στη αρχή μόνο το πρώτο εικοσάλεπτο...

4 Οττόκυκλους.Είναι πολύ μικρά ευαίσθητα ψάρια που τρώνε άλγες και φυτικές τροφές, με καλες αντοχές όμως σε σκληρό νερό.
Τους αντιμετώπισε με περιέργεια,πλέον αδιαφορεί εντελώς,αν και γενικά ακόμα είναι νωρίς...Απότι έχω διαβάσει είναι εφικτή η συμβίωση πάντως και το έχουν πετύχει αρκετοί δίχως απώλειες

Πολλά αληθινά φυτά και γενικά διακόσμηση φυσική σχετική με το περιβάλλον του ψαριού




Καταλαβαίνω ότι να βάλεις μόνο του ένα μονομάχο δεν σου αρέσει,ούτε και σε μένα άρεζε η ιδέα,το έβρισκα βαρετό και λίγο για 40 λίτρα.

Αλλά δυστηχώς είναι δύσκολος σε θέματα συγκατοίκησης και μπορέι να σκοτώσει άλλα ζωάκια εύκολα,ειδικότερα σε μικρά ενυδρεία που καθορίζει ως χώρο του,οπότε θέλει συγκεκριμένες επιλογές....

Εάν αποφασίσεις μικρά ζωοτόκα δίχως μονομάχο και δεν θέλεις να μπεις σε διαδικασίες μαλακού νερού, για μικρά ενυδρεία όπως τα δικά μας υπάρχουν γκάπι,και Αθήνα βρίσκεις εντλερ ή celestial danio(όχι γκάπι με έντλερ ,υβριδίζουν).
Βέβαια εκεί θα έχεις γέννες κλπ,αλλά έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός...

Εάν μαλακώσεις το νερό σου πάλι,απέφυγε νεον και κόρι γιατι συχνά τα κοπανάνε οι μονομάχοι και επίσης θέλουν άλλου τύπου ενυδρεία γιατί τα δικα μας είναι μικρά για σμηνόψαρα.

Αρχάριος είμαι και ξέρω ελάχιστα σχετικά με ενυδρεία αλλά προσπαθώ.
Ότι σου πρότεινα έχει προταθεί ήδη σε μένα στην ίδια ερώτηση που έκανες και εσύ κάποιους μήνες πριν και εγώ αφού τα ακολούθησα έφτασα σε ένα καλό για τα δικά μου δεδομένα αποτέλεσμα(θα σου ανεβάσω φωτό όταν πάω σπίτι)

Καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02240 seconds with 11 queries