Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 19-03-14, 10:48
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα,σας ευχαριστω πολυ,αλλα εγω οταν ειπα οτι εχω 2x28w οπου η καθε μια ειναι 9000K μου ειπανε 9000κ=αλγες (οπως και ειχα αλγες) τωρα το ξεστησα και ξανα απο την αρχη βεβαια και για αυτο ρωταω για να αποφυγω ολα αυτα.επισεις ειχα ευκολα φυτα οπως ανεφερα παραπανω και για αυτο δεν χρησημοποιω καποιο λιπασμα η co2 (μου ειπαν συγκεκριμενα ασε την φυση μονη της αφου εχω ευκολα και λιγα φυτα)...Δηλαδη με την 8500Κ δεν υπαρχουν αλγες?
-------------------------
κανεις?
Το ξαναγράφω, η θερμοκρασία χρώματος δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος για να επιλέξεις λάμπα για φυτεμένο. Η άποψη ότι υψηλή θερμοκρασία χρώματος = άλγες βγήκε από την αρνητική εμπειρία κάποιων που έτυχε και γέμισαν άλγες με κοινές (όχι ειδικές για φυτεμένα) λάμπες. Η gro-lux, αν και έχει υψηλή θερμοκρασία χρώματος, επειδή είναι ειδική για την ανάπτυξη των φυτών, δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
Η gro - lux δεν ευνοεί τις άλγες με δυο τρόπους:
1. Για τις άλγες που εκμεταλλεύονται φωτεινό φάσμα διαφορετικό με αυτό των φυτών: H grolux εκπέμπει ελάχιστα εκεί, οπότε οι άλγες αυτές καταστέλλονται.
2. Για τις άλγες που εκμεταλλεύονται φωτεινό φάσμα ίδιο με αυτό των φυτών: H grolux θα ευνοήσει αυτές τις άλγες, αλλά τα υγιή φυτά θα τις καταστείλουν με την απορρόφηση των νιτρικών και άλλων λιπασμάτων και με αντι-παρασιτικές ουσίες (κυρίως φυτά σαν την egeria densa). Βασική προϋπόθεση για να συμβεί αυτό είναι τα φυτά σου να είναι υγιή που σημαίνει, εκτός από επαρκή φωτισμό, λίπανση και CO2.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries