Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 12-01-15, 20:41
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα , επειδή είδα το θέμα κ πολλοί αναφέρονται κατα καιρούς σε βαζελίνες , σιλικόνες κλπ...

ήθελα απλά να κάνω μια μικρή παράθεση για τις σιλικόνες...


Επειδή όλα αυτά είναι πετρελαιοπαράγωγα κ δεν είναι τα ιδανικότερα για τα ζωντανά μας , μπορεί να μην έχει άμεσες επιπτώσεις αλλά εις μακράν στα σίγουρα.
λχ δεν μπορούμε να λέμε ότι τα διακοσμητικά που είναι πλαστικά κάνουν κακό κ την ίδια ώρα να πλακώνουμε με βαζελίνες κ σιλικόνες λάστιχα κ τσιμούχες..

Όμως η ανάγκη ενός καλού λιπαντικού κ συντηρητικού καμιά φορά λέμε ας όψονται οι ανάγκες

λοιπόν υπάρχουν στην αγορά σπρέι σιλικόνης όπου έχουν ένδειξη FOOD PROCESSING SAFE κ είναι για χρήση όπου υπάρχει μηχανισμός για τρόφημα κοκ


Δεν είναι το ιδανικότερο ούτε κ αυτό αλλά έρχεται στα επιτρεπτά επίπεδα για υδρόβιους οργανισμούς. Σε μια συζήτηση που είχα με έναν Γερμανό τεχνικό σε εταιρεία γνωστής μάρκας , μου ανάφερε ότι τα λάστιχα όταν βγαίνουν απο το εργοστάσιο είναι ποτισμένα με σιλικόνη τροφίμων κ εκεί μου έδειξε το τι σπρέι χρησιμοποιούν. Οταν του είπα ότι λέει οτι είναι επικίνδυνο , μου είπε οτι είναι επικύνδυνο αν λχ το ρίξεις όλο στο νερό γιατί θα κάνει σαν πετρελαιοκηλίδα ενώ στο ενυδρείο μας η τόση λίγη ποσότητα δεν κάνει κακό ενώ η συνιθησμένη σιλικόνη ή βαζελίνη είναι απο καθαρό πετρέλαιο ενώ εκείνο είναι ραφιναρισμένο κ ειδικά τροποποιημένο για αυτές τις χρήσεις.

τι να πω , πάντως παλιά που έκανα επισκευές σε φίλτρα με βαζελίνη ή όταν πρώτο βγήκαν τα σπρέι σιλικόνης , στο νερό είχα κηλίδες ενώ με αυτό ΔΕΝ.

το έκανα απλά αναφορά για όσους θέλουν να αγοράσουν λιπαντικά για επισκευές

εγώ χρησιμοποιώ αυτό
Καλά έκανες και το ανεφερες.Παντα υπάρχει στο μυαλό μας ακόμη και η απειροελάχιστη διατάραξη του βιότοπου που διατειρουμε στα σπίτια μας απο τέτοιες κατα τ'αλλα χρήσιμες ουσίες και υλικά.κάποιος απο μας έχει στην υπογραφή του"ο Αμαζόνιος δεν έχει τζάμια".Ουτε σιλικόνες έχει,ουτε άλλα χημικα ομως δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε δυστυχώς. Το καλυτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι το σωστο και πολύ ψάξιμο, πράγμα που δε λείπει απο τους περισσότερους ενυδρειοφιλους.
Προσωπικά χρησιμοποιώ την καθαρη βαζελίνη σε ανοιχτές πληγές(!) χωρίς κανένα πρόβλημα.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03621 seconds with 11 queries