Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 07-04-16, 08:03
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους που βοηθάτε με τις απαντήσεις σας. αν δεν ήσασταν εσείς πιστεύω ότι θα υπήρχαν περισσότερες απώλειες κ λιγότεροι ενυδρειόφιλοι

σήμερα το πρωί που άναψα το φως για να κάνω έναν έλεγχο βρήκα κ άλλες απώλειες. αυτό που είχε λιώσει προχθές έχασε ακόμη ένα κομμάτι κ υπήρχε ένα δεύτερο που έχασε την κορυφή του με τον ίδιο τρόπο.

στα περισσότερα sites η caroliniana αναφέρετε ως εύκολο φυτό με μέτριες προς υψηλές απαιτήσεις για φως. αυτή τη στιγμή έχω 1200lumens. μπορώ αν χρειάζεται να το διπλασιάσω αυτό αλλά φοβάμαι μην έχω προβλήματα με άλγες.

Στέφανε το μόνο που με στεναχωρεί κ με αγχώνει είναι ότι δεν μπορώ μέχρι στιγμής να σταθεροποιήσω την κατάσταση σε σημείο που να μη χρειάζεται να βάζω τα χέρια μου στο ενυδρείο κάθε τρεις κ λίγο. αυτός είναι κ ο λόγος που δεν έχω βάλει ψαράκια ακόμη. δεν νομίζω ότι αρέσει σε κανέναν να μπαίνει σε ένα "σπίτι" πριν τελειώσει το χτίσιμο κ η διαμόρφωση.

τα νιτρικά είναι εκτός κλίμακας εδώ κ μέρες οπότε σήμερα θα κάνω 50% αλλαγή.

αξίζει να προσθέσω κ δεύτερη λάμπα ή θα μου δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα ?
αν ρίχνω την αμμωνία σταδιακά (πχ. κάθε 8 ώρες) κ όχι κατευθείαν θα βοηθήσει ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG1126.jpg
Εμφανίσεις:  154
Μέγεθος:  52,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG1127.jpg
Εμφανίσεις:  135
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG1128.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  52,4 KB  
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01491 seconds with 12 queries