Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 12-05-16, 08:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά σίγουρα δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, που θεωρώ πως δεν ήμαστε.
Το θέμα με το απιονισμένο νερό έχει συζητηθεί αρκετές φορές, έχουν ακουστεί κάποια προβλήματα χωρίς να είναι απόλυτο πως η αιτία ήταν το απιονισμένο νερό, υποψίες δηλαδή.
Από την άλλη όμως, επειδή σε κάποια μπιτόνια ανάφερεται ρητά πως δεν είναι πόσιμο, και επίσης δεν σε διασφαλίζει κανείς πως μπορεί να κάνει κακό ή όχι , συνιστούμε να μη χρησιμοποιείται.
Κάποια παιδιά όμως το χρησιμοποιούν, χωρίς να έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, δεν αντιλέγω πως όντως έτσι είναι, από την άλλη όμως , η υπόνοια και μόνο πως δεν ξέρουμε τι έχει το νερό αυτό μέσα, πως έχει μεταφερθεί , πως έχει φυλαχτεί κλπ είμαστε επιφυλακτικοί.
Και όπως έχει αναφερθεί σε άλλα θέματα, μακροπρόθεσμα είναι και ασύμφορο σε σχέση με φίλτρο Α/Ο, η διαφορά είναι το αρχικό κόστος, που με τη χρήση όμως γίνεται απόσβεση.
Και εγώ φτιάχνω μαλακό και όξινο νερό με αντισυμβατικό τρόπο, χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής και έχει υπάρξει αντιπαράθεση για αυτό, αλλά θεωρώ πως σε αυτή τη περίπτωση είναι κάπως πιο ελεγχόμενη η διαδικασία, ας μη ξεφεύγω όμως από το θέμα.
Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής,
Κάποτε, πριν πολλά πολλά χρόνια δούλευα σε μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων, που πούλαγε απιονισμένο νερό που το φτιάχνανε εκεί, σε μια αποθήκη είχαν μια βρύση με μια στήλη με τη κατάλληλη ρητίνη , και είχε 2 αλλοδαπούς που όλη την μέρα γεμίζανε μπιτόνια. Να μη πω η κατάσταση που ήταν όλα αυτά, λάστιχα , αυτό με τη ρητίνη ήταν κατάμαυρο κλπ. χάλια όλα. Αυτό και μόνο δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
Έχουμε και το άλλο, διαβάσω συμβουλές από εταιρίες που πουλάν οικιακά φίλτρα άνθρακα, πως κάθε πρωί πριν χρησιμοποιήσουμε νερό από το φίλτρο, αφήσουμε να τρέξει λίγο γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχουν αναπτυχθεί παθογόνοι οργανισμοί στο νερό που έχει παραμείνει στη σωλήνα μετά το φίλτρο, γιατί στο στάσιμο νερό με απουσία χλωρίου μπορεί να συμβεί αυτό. Και αναρωτιέμαι , στα μπιτόνια αυτά , που ένας Θεός ξέρει πως έχουν διακινηθεί ή φυλαχτεί , τι μπορεί να έχει συμβεί;
Αυτά είναι που με κάνουν να θεωρώ πως δεν είναι αξιόπιστη λύση, και αυτό πιστεύω πως θεωρούν και άλλα παιδιά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries