Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 11-05-16, 13:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν είμαι έξπερτ αλλά ούτε και χθεσινός στο χώρο οπότε να τίθεται θέμα «μασημένης» τροφής και απορίες του στυλ αν πρέπει να βάλει κανείς θερμοστάτη σε ενυδρείο δίπλα στο τζάκι, τις έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό.

Ο καθένας που συμμετέχει στις κουβέντες που μου ανέβασες θέτει διαφορετικές παραμέτρους. Οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να διαβάσω 500+ post για να καταλάβω αν οι ενστάσεις σου έχουν να κάνουν με ποιότητα, κόστος ή κάτι άλλο. Μια ευθεία ερώτηση, αρκεί….
Την έκανες, σου απαντώ:

Τρέχω φυτεμένα εδώ και δέκα χρόνια και τις σκληρότητες σε ενυδρεία με λίγα λίτρα τις κατεβάζω μόνιμα με απιονισμένο. Το σημερινό μου 60 λιτρο είναι αυτό :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718

Οι συγκεκριμένοι καρδινάλιοι μέσα είναι ήδη τριών χρόνων και από την πρώτη μέρα που τους πήρα ζουν σε μίξη νερού βρύσης με απιονισμένο.
Γνωρίζω πολύ καλά τις ενστάσεις που υπάρχουν και την επιχειρηματολογία από τους κατά και από τους υπέρ της χρήσης του. Έχω συμμετάσχει και σε άλλη παρόμοια συζήτηση στο forum.

Εγώ αυτό που λέω ότι στα 10 αυτά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και η μόνη -τελικά- απόδειξη με την οποία μπορώ να το τεκμηριώσω (πρώτα από όλα στον εαυτό μου) είναι η κατάσταση των ενυδρείων και των ζωντανών μου. Οπότε ο σωστός τρόπος δεν είναι ένας. Πιθανόν να θες να πεις ο ενδεδειγμένος...

Αν λοιπόν παραβλέψουμε το θέμα του κόστους -ΕΓΩ προσωπικά- δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην το χρησιμοποιήσει κάποιος, κάνοντας βέβαια ανά χρονικά διαστήματα έλεγχο στις τιμές του…


Φιλικά πάντα

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries