Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 16-04-10, 13:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει επιτέλους να καταλάβεις ότι τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ηλιακό φως. Φαντάζομαι την ερώτηση μου την κάνεις αστειευόμενος………
Και επειδή μπορεί να μην αστειεύτηκες θα σου πω ότι το φως είναι και αυτό από τα σημαντικότερα που παίζουν ρόλο στην βιολογία του νερού. ΤΟ φώς ή η θερμοκρασία?

Δεν μας είπες τα συστήματα που συστήνεις για πόσο βάθος λίμνης είναι??????????? Τώρα, εδώ θα πω τζιε εγιω ότι είσαι ξεροτζιέφαλος. (φιλικά α!) Για το κάθε βάθος μιλάω Γιάννο. Δεν μιλώ μόνο για το bottom drain aeration. H υπερχείληση ΔΕΝ δουλεύει στις λίμνες Για να δούλευε, η ροή θα έπρεπε να είναι ποτάμι ώστε να μπορεί το επανα-εισερχόμενο νερό να σπρώχνει το ήδη υπάρχον. Επιμένω και θα επιμένω ότι στα 70 τόσα εκ. που έχει βάθος η λίμνη σου δεν διενεργείται η επιθυμητή οξυγώνωση και καθαριότητα.

Τώρα ότι η λίμνη μου δεν είναι κατάλληλη για ΚΟΙ αυτό σίγουρα είναι αστείο και ας μην το σχολιάσω……….. ΔΕΝ ΕΙΝΑ!!! Άνοιξε κανένα βιβλίο ή καλύτερα κάνε ένα σερφάρισμα να δεις τι λέγεται για το ΚΟΙ. Μην παίρνεις σαν μέτρο σύγκρισης την λίμνη μαϊμου που έκανα πριν 10 χρόνια, γιατί τότε δεν είχα καν διαδίκτυο και ούτε βιβλία να ψάξω περεταίρω το θέμα. Βλέπω με άλλο μάτι τώρα τη λίμνη. Θα εξυπηρετήσω πρώτα τα ψαράκια (εμένα, των παιδιών μου και των εγγονιών μου... αυτά είναι τα ΚΟΙ) και ας χάσω από την ομορφιά του χώρου.

Και ξέρεις κάτι Βασίλη??????????
Μιλάω πάντοτε για κάτι που έχω δοκιμάσει και ΟΧΙ για κάτι που έχω διαβάσει. Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό δεν το έχουν δικιμάσει άλλοι πριν από εσένα. Βγες έξω (εξωτερικό) και ρώτα να δεις τι λένε για την υπερχείλιση σε λίμνη ΚΟΙ.
Κάνε και εσύ την δικιά σου λίμνη κάνε τους πειραματισμούς σου και μιλά θα μπορείς να μιλάς με αποδείξεις………. Όχι Γιάννο, φτάνει πια πειράματα. Το πείραμα κοστίζει υπομονή, χρόνο και τελικά πιο πολλά χρήματα. Οι αποδείξεις υπάρχουν εκεί έξω στους χιλιάδες φανατικούς φίλους της λίμνης... βγες από το πετσί της Κύπρου, άνοιξε ορίζοντες.

Πάντα φιλικά………….σε περιμένω για φραπεδάκη.
Πάντα φιλικά Γιάννο, ο αντίλογος είναι καλός για την παρέα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 11 queries