Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 30-09-09, 21:15
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό προυποθέτει να έχεις dimable ballast ή φωτιστικό της ghl?Το έψαξες καθόλου?
Κώστα, αυτή είναι η λειτουργία "storm" του Profilux και από την έκδοση 4.07 οι "καταιγίδες" μπορούν να δημιουργούνται τελείως τυχαία και όχι προ-προγραμματισμένα.
Η λειτουργία αυτή προϋποθέτει την ύπαρξη του ProfiLuxMoon-/ Simu-L ή ProfiLuxMoon-/ Simu-Spot καθώς και την ύπαρξη 2 ελεύθερων καναλιών L (1-10 Volt).
Εγώ έχω το ProfiLuxMoon-/ Simu-L που έχει τη δυνατότητα να εξομοιώνει την ανατολή και δύση του ήλιου με μιά σειρά πορτοκαλί LED αλλά και το φεγγαρόφωτο σε μιά από τις τρείς διαθέσιμες αποχρώσεις: βαθύ μπλέ (μόνο με τα μπλέ LED), μπλέ-λευκό (με τα μπλέ και τα λευκά LED αλλά με απόχρωση προς το μπλέ) και λευκό-μπλέ (με τα λευκά και τα μπλέ LED αλλά προς ακόμη ελαφρύτερο μπλέ). Εγώ χρησιμοποιώ τη τρίτη επιλογή που είναι ΙΜΗΟ πιό κοντά στη πραγματικότητα.

Στο video που έφτιαξα, φαίνονται τα λευκά και μπλέ LED ελαφρά αναμμένα κατά τη διάρκεια της "καταιγίδας", γιατί εκείνη τη βραδιά (του video) υποτίθεται ότι είχε φεγγάρι ο ουρανός στην Ερυθρά Θάλασσα (την οποία εξομοιώνω στις γενικές ρυθμίσεις του controller με γεωγραφικό πλάτος 15 μοίρες Βόρεια-γεωγραφικό μήκος 40 μοίρες Ανατολικά). Δηλαδή, υπάρχει και η δυνατότητα εξομοίωσης του κύκλου της Σελήνης (αλλά βέβαια με κάποιες απλουστεύσεις στους πολύπλοκους μαθηματικούς υπολογισμούς του κύκλου του φεγγαριού).

Να πώ επίσης, ότι ο ήχος και η μουσική υπόκρουση στο video δεν παράγονται από το Profilux αλλά προστέθηκαν στο montage του video...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries