Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 10-08-09, 00:11
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να φτοιαξω ενα ενυδρειο 200χ100χ100 αλλα δεν εχω αποφασισει τι φιλτρα θα βαλω.
Στην αρχη σκεφτηκα να βαλω 2 eheim pro 3 η' 2 fluval fx5,αλλα μετα διαβασα για τα φιλτρα sump που εκτος οτι εχουν πολυ μεγαλυτερο χωρο για υλικα εχουν και το πλεονεκτημα οτι δεν φαινοντε σωλινες εισαγωγων εξαγωγων (που θα ειναι 4 με 2 φιλτρα) και οι θερμοστατες.
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
-----------------------------------------------------------------------------
Οπως προαναφερω θα ηθελα να με βοηθισετε σχετικα με το: απο που μπορω να αποκτησω ενα φιλτρο sump σε τι τιμη και αν θα ηταν καταλληλο για 2000 λιτρα χωρις καποιο extra εξωτερικο φιλτρο.
-----------------------------------------------------------------------------
Κωστα θα το φτοιαξεις ο ιδιος η' θα το αγορασεις απο καποιον κατασκευαστη;
Υπαρχει καποιος τυπος για να υπολογιζεις τα λιτρα του sump η' εμπειρικα κατελιξες σε αυτα τα λιτρα;
-----------------------------------------------------------------------------
Ο κατασκευαστης που επελεξες ειναι αθηνα;
Τι τιμη σου εχει πει περιπου;
-----------------------------------------------------------------------------
Πολυ ωραιο σχεδιο,θα παω να μετρισω να δω αν με παιρνει να γινει διπλα αν και εχω δει sump σε μεγαλες διαστασεις κατω απο το ενυδρειο με σωστη σχεδιαση στη βαση ωστε να ειναι αρκετα δυνατη να κρατησει το βαρος αλλα και με αρκετο χωρο για το sump αρκει να ξερω ποσα λιτρα και σε τι διαστασεις πρεπει να ειναι το sump.
Eχει να προτινεις καποιον που να κατασκευαζει sumps; σε λογικες τιμες στην Αθηνα;
-----------------------------------------------------------------------------
Το μονο που ζητησα ηταν να μου πειτε σχετικα με τα sumps,αν πρεπει να βαλω sump αντι για 2 fx5 h 2 eheim pro 3 2280,τι διαστασεις χρειαζομαι sump,που μπορω να το προμηθευτω to sump και μια τιμη στο περιπου για να ξερω τι θα κανω...
-----------------------------------------------------------------------------
Oλα τα post μου ειναι ερωτησεις σχετικα με τα sump ρωτανε πληροφοριες για τα sumps.
Και ολες οι απαντησεις ειναι σχετικα με το να μην παρω τα ηδη υπαρχοντα pangasius αντι για τα sumps,με μονη εξερεση εναν απο ολους που ισως ειναι ο μονος που καταλαβε τι ζηταω και τι ρωταω και με βοηθισε πραγματικα με το σχεδιο του για μια εναλακτικη λυση διπλα στο ενυδρειο αντι για κατω απο τη βαση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries