Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 25-07-11, 18:52
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μη ύπαρξη φίλτρου όλο αυτό τον καιρό δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί τα λίτρα είναι όντως πάρα πολλά, μεγάλη επιφάνεια και πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση σε σχέση πάντα με τα λίτρα. Σε τόσα πολλά λίτρα με φυτά και μόνο χρυσόψαρα μπορεί να αποφύγεις εντελώς το φίλτρο, αν και δεν θα το πρότεινα προσωπικά.

Μια σχετικά καλή κυκλοφορία, ιδιαίτερα αντλώντας νερό από το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου πιστεύω ότι επιβάλλεται, πρώτα για να σου αποδευμεύει τη λίμνη από τη λάσπη που θα κατακάθεται στον πυθμένα όπως επίσης να απορροφάται το νερό από το βάθύτερο σημείο προς οξυγόνωση και βιολογικό καθαρισμό του.

Θα ήθελα όντως να δούμε κάποιες φώτο, όπως και μερικές επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, το μέγιστο βάθος, αν υπάρχει ήδη κυκλοφορία με κάποια αντλία κ.λ.π.

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή διαμονή...
Φιλε μου Βασιλη(διορθωσε με αν κανω λαθος το ονομα)καλως σας βρηκα.Οτι πληροφορια θελεις,αρκει να μου δοσεις τα φωτα σου.
Για τον τροπο κατασκευης δεν ξερω τι εννοεις.Εσκαψε το μηχανημα βαση σχεδιου,χτισαμε το νησι,στρωσαμε τα χωματα μεσα,καθαρισαμε απο πετρες,και μετα συνεργειο εστρωσε γεωυφασμα και εβαλε ενα σχετικα χοντρο υλικο σκληρο και το κολουσαν με ενα μηχανημα που εκανε κατι σαν ραφη.Το συνεργειο αυτο εχει φτιαξει τεραστιες λιμνοδεξαμενες συλογης νερου σε ολη την κρητη και η δικη μου τους φαινοταν αστεια.Την τελειωσαν σε μια μερα.Το μεγιστο βαθος ειναι 80 εκατοστα (εκ των υστερων διαβασα οτι ειναι λιγο οπως επισης μεγα λαθος οτι δεν εχουμε κανει διαβαθμισεις σε επιπεδα).Αντλια δεν εχω βαλει ακομα αν και εχω αγορασει μια πανω απο χρονο αλλα δεν εβρισκα καποιον να μου πει τι και πως πρεπει ακριβος να φτιαξω.η αντλια που εχω για να συνδεσω με το φιλτρο ειναι μια ανοξειδωτη wilo με 4500 λιτρα την ωρα στα 34 μετρα μανομετρικο.Σχετικα με το φιλτρο,βρηκα καποιον που εχει pet shop και μου προτεινε να κανω ενα φιλτρο της sera που εχει σε μεγενθυση.Ετσι λοιπον πηρα ενα πλαστικο βαρελι 200 λιτρων,του εβαλα μια μουφα πανω και μια κατω,μετα μου ειπε να βαλω διχτυ ελαιοσυλογης στον πατο σαν κουβαρι περιπου 30 εκατοστα,μετα μου εδωσε ενα υλικο της sera σαν μακαρονακι που το εμποτιζεις με ενα αλλο υλικο που λεγετε biostarter.Απο αυτο εβαλα 10 σακουλακια του λιτρου και απο πανω μια στρωση υαλοβαμβακα της sera.Δεν το εχω δουλεψει ακομα γιατι περιμενω τον ηλεκτρολογο αυριο να μου συνδεσει την αντλια.Ελπιζω να μην σε κουρασα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries