Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 28-05-10, 19:02
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Μου σβήνετε τα ποστ,με πιάνετε από τα μούτρα, μου μιλάτε απότομα, θες να δείχνεις ότι είσαι φιλόζωος, ξερόλας ,το παίζεις ημίθεος και σνομπ..........κλπ.

Αυτά πάνω κάτω καταγγέλθηκαν ή κατατέθηκαν εν πάση περιπτώσει.
Πολλές η αφορμές μια η αιτία .Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας .Ένα το θέμα. Το ΕΓΩ ΜΑΣ.
Ανάλογα το "μέγεθος" ορθώνουμε και το "μπόι μας" .Και αν αυτό προκαλεί(σύνηθες φαινόμενο) παρουσιάζεται με εχθρικές διαθέσεις ο άλλος με "θιγμένο εγώ" του ίδιου μεγέθους ή και μεγαλύτερου ακόμη .Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που προκαλούνται από μόνοι τους από το πουθενά .Οι λεγόμενες παρεξηγήσεις. Το αποτέλεσμα το ίδιο. Αρχίζουν οι έντονες(συνήθως) ανταπαντήσεις μέχρι να επέλθει η σύγκρουση εκτός αν υποχωρήσει η μια πλευρά (σπάνια περίπτωση).
Κοινές διατυπώσεις ..θα μου πείτε .Και δεν έχετε άδικο, αλλά έλα ,που έτσι γίνεται .Στις ανθρώπινες σχέσεις η διαπλοκή του κάθε εγώ, περιπλέκει συνήθως τα πράγματα .Απλώς το καλύπτουμε με άλλα και δεν φαίνεται πάντα.
Αν βαζαμε όλοι μας, λίγο νερό στο κρασι μας,λίγο..... θα είχαμε ποιο ανθρώπινες ,ουσιαστικες σχέσεις.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01779 seconds with 11 queries