Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-01-05, 18:49
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή DIY ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 450 ΛΙΤΡΩΝ.

Οσοι παρακολουθειτε συχνα το φορουμ θα θυμαστε τα σχεδια που εστειλα για το νεο μου ενυδρειο. Μετα απο καιρο , ατελειωτο ξυσιμο ξεραμενης σιλικονης, αιματηρα κοψιματα και απειλες της κοπελας μου οτι θα με παρατησει αν συνεχισω να σχολουμαι πιο πολυ με το ενυδρειο μου παρα με αυτη εχω ετοιμο το θεριο . Επειδη η δουλεια μου με βοηθα , σκεφτηκα να συνεχισω να ταλαιπορουμαι και να κατασκευασω το δικο μου φιλτρο. Συνεννοηθηκα με ενα φιλο μου που πουλα υδραυλικα και μου εδωσε:
1. κυκλοφορητη wilo που χρησιμοποιουν σε κομπακτ λεβητακια με παροχη περιπου 1,5 κ.μ. την ωρα και μανομετρικο υψος 3μ.
2.ενα διπλο φιλτρο υδρευσης, στο ενα εβαλα φιλτρο νημα και στο αλλο ενεργο ανθρακα , ενω στο χωρο γυρω απο το νημα εριξα χαλαζια
3. ενα μικρο φιλτρο πλυντηριου το οποιο προοριζεται για το βιολογικο υλικο.

Η παροχη στην αντλια γινεται με 3/4 ιντσας και η εξοδος απο το φιλτρο στραγγαλιζεται στη μιση ιντσα. παραλληλα πριν την αντλια εχω βαλει μια τριοδη βανα για να εχω μια επιπλεον σωληνα που θα χρησιμοποω σαν ηλεκτρικη σκουπα για να καθαριζω τον βυθο.

Δυστυχως ομως και παρολη την επιτυχημενη δοκιμη το φιλτρο δεν δουλευει. η αντλια δεν ρουφα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Την εξαερωσα , την γεμισα με νερο και αυτη και το φιλτρο αλλα αρνειται πεισματικα.... Εχετε καμια ιδεα;;; Δοκιμασα και εβαλα μια μεγαλη αντλια με 2 κ.μ παροχη και το συστημα δουλεψε τελεια εκτος απο μια λεπτομερεια ... ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ... Πριν τα παρατησω ζητω τη βοηθεια σας. Πιστευετε οτι μια eheim εξωτερικη αντλια θα τα καταφερει ή να παω να αγορασω ενα φιλτρο ετοιμο να τελειωνω....

Με μαζοχιστικους χαιρετισμους
Πρυτανης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries