Θέμα: Ferplast Star 200
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 07-01-09, 00:20
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Μετα απο μια περιοδο βαρεμαρας αφου αραχνιασα για τα καλα αποφασισα να συνεχισω το ενυδρειο :P. Λοιπον εχουμε και λεμε.

Εδω ειναι το Skimmer στο μεσαιο ντουλαπι και φαινονται οι τρυπες που ανοιξα για να περνανε οι σωληνες στα αλλα ντουλαπια οπως στο δεξια που ειναι το sump. Οι τρυπες δεν ειναι ορατες ευκολα γιατι ειναι βαθια και ακριβως κατω απο τα ραφακια.


Αυτη ειναι η ταπα που εφτιαξε ο φιλος Vasilakis ο μαστορας η οποια ομως εχανε και τις ξαναεβαλα σιλικονη για να μην χανει καθολου (οχι οτι ηταν ιδιατερο προβλημα καθως η ταπα ειναι κατω απο το sump).



Αυτο ειναι το sump-refugium με διαστασεις 50χ45χ45.



Ο πυργος υπερχειλισης πριν μπει το πλεξιγκλας για καμουφλαρισμα.



Με το πλεξιγκλας



Η πισω μερια προς το παρον γυμνη, εχω βαλει την απλη ταπα για να ελεγξω στεγανοτητα καθως η αλλη επανακολληθηκε και δεν ειναι ετοιμη ακομα.



Περιμενω την αντιστροφη οσμωση για να γεμισω μονο το πανω ενυδρειο να φτιαξω αλατοτητα θερμοκρασια και να το γιομισω βραχο να στρωνει . Μου λειπουν κατι σωληνακια κλπ για να συνδεσω και το sump τα οποια ομως μπορουνε να γινουνε παραλληλα ενω στρωνει ο βραχος. Ουφ! Αν δεν εχουμε τιποτα ατυχιες το Σαββατο ανεβαινω Αθηνα να ψωνισω μερικον (κανα 60αρι κιλα). Να συμπληρωσω οτι ο Vasilakis ηρθε Πατρα να με βοηθησει και πολυ τον ευχαριστω καθως χωρις αυτον θα ειχα κανει απειρες βλακιες. Αν και δεν εκατσε πολυ να του το ανταποδωσω. Α! και μου φαγε και ολη τη τυροπιτα που εφτιαξε η γυναικα μου .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries