Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 29-03-07, 07:49
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

βασικά και εγώ είμαι σχετικά καινούργιος στο χώρο του θαλασσινού ... αλλά εκ του ασφαλούς μπορώ να παρατηρήσω τα εξής ...

για 600 λίτρα τα 15 κιλά ζωντανού βράχου είναι το λιγότερο ανεπαρκή .. (σε 50 λίτρα έχω 12 κιλά ). ο ζωντανός βράχος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο ενυδρείο θαλασσινού νερού μιάς και κουβαλάει επάνω του όλη την βιολογία που χρειάζεται το ενυδρείο μας. νομίζω το να έχεις 15 κιλά βράχο σε 600 λίτρα είναι το ανάλογο του να έχεις πέντε μπαλάκια siporax σε φίλτρο 50λιτρου ενυδρείου ...
από την άλλη βέβαια έχεις βιολογικό υλικό στο sump αλλά μέχρι να στρώσει ... θα πάρει χρόνο ...
O tricky έχει έτοιμο βιολογικό υλικό .. αλλά μάλλον είσαι μακριά για να το πάρεις και να προλάβεις να το βάλεις στο ενυδρείο σου ζωντανό ...

τα νιτρικά από την άλλη είναι υπερβολικά πολλά ... μήπως κάτι δεν πάει καλά με το skimmer σου ??? ή το νερό της βρύσης σου ?? τι skimmer έχεις ?
και η αμμωνία σαφώς είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα...
αλλά καλύτερα να στο αναλύσουν οι εμπειρότεροι.

εγώ θα πρότεινα αλλαγές νερού για να ρίξεις τις τιμές σου ...
και αγορά πολύ ακόμα βράχου ... τώρα επειδή είναι και οικονομικό το θέμα .. η άλλη λύση είναι να περιμένεις να στρώσουν τα υλικά του βιολογικού σου ...

επίσης θαρρώ ότι ο αντιφόσφορος είναι υποχρεωτικός και όχι προαιρετικός σε ένα ενυδρείο ... επομένως μάλλον θα πρέπει να προσθέσεις και από αυτό στο sump.

Καλό κουράγιο … μάλον έχεις πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να το δεις να παίζεις …

Ps. (με νιτρικά 50 και αμμωνία 0,75 ) και εμένα θα έβλαπτε άμα με έβαζες μέσα … μην σκεφτείς ακόμα για τίποτα ζωντανό …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01649 seconds with 11 queries