Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-11-08, 21:38
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Unhappy Δε γεννάνε με τίποτα!

Στο ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή βρίσκονται 6 guppies, τα οποία επέζησαν του στρωσίματος και δείχνουν να είναι μια χαρά, ζωηρότατα και με τρελή όρεξη. Ένας αρσενικός και 5 θηλυκές. Οι 3 από αυτές είναι αγορασμένες από μαγαζί και είναι αρκετά μεγάλες (3+ εκατοστά) και ο αρσενικός, ο οποίος είναι μικρότερος σε ηλικία και μικροκαμωμένος γενικά, δεν τις πλησιάζει σχεδόν ποτέ. Τη μια την πήρα γύρω στις 20 Σεπτεμβρίου και τις άλλες 2 στις 29. Και οι τρεις τους από τα μέσα Οκτωβρίου περίπου είναι σε αυτήν την κατάσταση που φαίνεται στις φωτό.

(Οι 2 πρώτες είναι από την πρώτη και μεγαλύτερη κοπελιά, οι άλλες 2 είναι από τις άλλες 2 κοπέλες που είναι και οι 2 μαυριδερές.)

Όπως φαίνεται, είναι όλες φουσκωμένες, αλλά από μωρά έχω δει όλον αυτόν τον καιρό μόνο 2, τα οποία λογικά δεν γλίτωσαν. Και όποια τα γέννησε (δεν ξέρω ποια!) δεν "ξεφούσκωσε". Ξέρω πως μπορεί να τους πάρει ως και 45 μέρες να γεννήσουν αλλά κι αυτές έχουν περάσει. Μπορεί να μην είναι έγκυες; Αλλά τότε γιατί είναι τόσο "γεμάτες"; Η αλήθεια είναι πω;ς τρώνε με απίστευτη όρεξη αλλά προσπαθώ να μην τους ρίχνω πάνω από μια φορά τη μέρα. Επίσης, όταν τις πήρα από το μαγαζί ήταν σε τανκ με θηλυκές μόνο, αλλά επειδή με τον καιρό φούσκωναν υπέθεσα ότι παλιότερα τις είχαν μαζί με αρσενικά και άρα έχουν κρατήσει σπέρμα.

Σκέφτηκα μήπως τυχόν είναι μεγάλης ηλικίας (επειδή μοιάζουν πλήρως ανεπτυγμένες και γερές) και γεννάνε πιο δύσκολα (ή καθόλου - ??? γίνεται; υπάρχει "κλημακτήριος" στα ψάρια.

Στο μεταξύ, οι άλλες 2 θηλυκές είναι και αυτές έγκυοι και ο "κύκλος" άρχισε περίπου όταν τις έβαλα από τη γυάλα στο ενυδρείο (4/10) οπότε τις περιμένω κι αυτές, αλλά επίσης έχει περάσει ο μήνας οπότε κι αυτές θεωρούνται καθυστερημένες. Οι μετρήσεις μου είναι νορμάλ (αμμωνία 0, νιτρικά <10, νιτρώδη 0, pH 7,5, σκληρότητα κανονική). Τι μπορεί να φταίει;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00272.JPG
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  105,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00288.JPG
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  94,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00267.JPG
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  116,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00286.JPG
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  117,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01775 seconds with 12 queries