Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 15-04-15, 11:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
συνηθως ετσι γινεται...βγαινουμε εκτος προϋπολογισμου
δεν ξερω απο sump αλλα ισως θα ηταν μια καλη ιδεα για την περιπτωση σου. Θα σ'το φτιαξει ο ιδιος που σου φτιαχνει και το ενυδρειο και λογικα η τιμη θα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο εξωτερικο φιλτρο τερας που θα χρειαστεις...
Μια ιδεα ριχνω χωρις να εχω γνωση/εμπειρια γυρω απ'το θεμα. Ας πουν καλυτερα οι γνωστες του θεματος...
Καλη συνεχεια!Αυτη ειναι η καλυτερη φαση...το στησιμο ενος καινουριου ενυδρειου!
Θα συμφωνήσω και εγω για σαμπ ή κάποιο DIY φίλτρο, και πιο χαμηλό αρχικό κόστος και πιο αποδοτικό αν γίνει σωστά, και φυσικά πιο αξιόπιστο και με λιγότερη συντήρηση.
Το μόνο κακό που έχουν τα σαμπ είναι η κατανάλωση ενέργειας λόγω υψομετρικής διαφοράς και ανοιχτού κυκλώματος κυκλοφορίας του νερού, σε αντίθεση με τα έτοιμα φίλτρα που λειτουργούν σε κλειστό κύκλωμα και ισοβαθμίζεται σε ένα βαθμό η υψομετρική διαφορά. Από την άλλη μεριά όμως, τα σαμπ έχουν λιγότερα προβλήματα και λιγότερες ζημιές , και η αντλία να σε κρεμάσει , έχεις μια εφεδρική και κάνεις τη δουλειά σου, σε αντίθεση με τα έτοιμα φίλτρα που πρέπει να έχεις εφεδρική ολόκληρη κεφαλή. Επίσης στο σαμπ , αντί να έχεις 1 μεγάλη αντλία, μπορείς να έχεις 2 μικρότερες , που σε περίπτωση πάθει κάτι η μία, η 2η θα σου κρατήσει ζωντανή τη βιολογία αλλά και θα αποροφάει την αμμωνία και τα νιτρώδη άνετα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries