Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-03-14, 21:18
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου

Απευθύνομαι σε επίδοξους ακουαρίστες σαν και μένα.
Παρακάτω θα σας εξηγήσω βήμα-βήμα την κατασκευή του ενυδρείου μου, για όσους από εσάς ψάχνετε ιδέες για το δικό σας.
Mια φορά λοιπόν, χρόνια πριν, μου είχαν φέρει ένα χρυσόψαρο δώρο. Σε ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρων. Είχε περάσει από το μυαλό μου η ιδέα να του φτιάξω ένα μεγαλύτερο. Όμως παρέμεινε μόνο σαν σκέψη. Και ο καιρός περνούσε.
Μήνες αργότερα το χρυσόψαρο έφυγε για άλλα ταξίδια και το όλο θέμα με το ενυδρείο ξεχάστηκε.

Ώσπου πριν λίγο καιρό το δώρο επαναλήφθηκε. Η σκέψη επανήλθε και αυτή. Όμως αυτή την φορά υπάρχουν και τα κορίτσια μου. Ενθουσιάστηκαν με την ιδέα. Έτσι λοιπόν άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο και να μαθαίνω ό,τι μπορούσα σχετικά με ενυδρεία. Από την αρχή αποφάσισα πως θα ήταν ιδιοκατασκευή. Και λόγω κόστους και γιατί μου αρέσει να καταπιάνομαι με κατασκευές.

Αφού λοιπόν πέρασα πολλές ώρες βλέποντας κατασκευές άλλων, συγκρίνοντας πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, μαθαίνοντας από την αρχή για κύκλους αζώτου, γκάππυς, πλάτυς, ξιφοφόρους, πλέκος, υποστρώματα, αλκαλικά και όξινα νερά και.... ο κατάλογος είναι ατελείωτος, κατέληξα σε τι περίπου θα έκανα με το δικό μου ενυδρείο. Στο μεταξύ το χρυσόψαρό μας πήγε να κάνει παρέα στο προηγούμενο περίπου στον μήνα. Δεν ξέρω, ίσως ήταν ήδη εξαντλημένο. Όσο κι αν το πρόσεξα δεν μπόρεσα να το κρατήσω ζωντανό. Παρόλα αυτά το ενυδρείο θα κατασκευαζόταν και θα έμπαινε σε λειτουργία σε περίπου ένα μήνα.

Ξεκίνησα αποφασίζοντας πόσα λίτρα θα είναι. Βοηθάει πολύ το Aqua Tools.Σκεφτόμουνα για 300 στην αρχή. Κατέληξα όμως στα 220 για λιγότερο βάρος. Στο κάτω κάτω αν το πείραμα πετύχει, μπορώ να επιχειρήσω σε πιο πολλά λίτρα στο μέλλον, έχοντας πολύτιμη πείρα. Για φίλτρο αποφάσισα να έχω ένα τύπου sump στο ένα άκρο του ενυδρείου. Πρώτα για την χωρητικότητά του (20 λίτρα) και δεύτερον για την ελευθερία σε υλικά και αντλία που μου δίνει. Οι διαστάσεις αποφασίστηκαν σε 100cm μήκος, 40cm πλάτος και 60cm ύψος. Τζάμια χρησιμοποιήθηκαν 8mm για το ενυδρείο και 5mm για το sump. Κόντρες πάνω κάτω ίδιου πάχους και πλάτος 5cm. Μόνον οι 2 κάτω μικρές έγιναν 12 cm (ήθελα κυρίως στην μεριά του sump να πατάει ολόκληρο σε κόντρα για μεγαλύτερη αντοχή). Επίσης οι κάτω κόντρες μπήκανε όλες στο ίδιο επίπεδο η μία δίπλα στην άλλη (όχι η μία επάνω στην άλλη). Επάνω αντίθετα μπήκαν σταυρωτά. Πρώτα κόλλησα τις μεγάλες και μετά επανω τους έκατσαν οι μικρές.
Τα τζάμια τα πήρα ροντέ (με παρότρυνση του τζαμά -η διαφορά στο κόστος ήταν ελάχιστη) εκτός του sump και τις κόντρες. Εδώ υπάρχουν 2 σχολές. Η μία λέει πως το ροντέ είναι πολυτέλεια και πεταμένα λεφτά και η άλλη πως είναι απαραίτητο. Η ενασχόλησή μου με κάνει να τάσσομαι με την δεύτερη. Με το ροντάρισμα το γυαλί γίνεται ορθογώνιο. Βοηθάει πολύ σε ορθογώνιες κατασκευές όπως το ενυδρείο. Καταναλώνεις και ελάχιστη σιλικόνη σε σχέση με το αροντάριστο. Το αροντάριστο γυαλί τις περισσότερες φορές ακολουθεί τυχαία γεωμετρία (μιλάω για την ακμή που αφήνει το κόψιμο). Για παράδειγμα στις επάνω κόντρες θέλησα να βγάλω τις φουσκάλες που άφηνε η σιλικόνη στις κολλήσεις. Αυτό γίνεται μόνο αν πιέσεις αρκετά τα 2 τζάμια μεταξύ τους για να φύγει ο αέρας. Αυτό και έκανα. Κατέληξα με κόντρες κολλημένες γερά μεν, αλλά όχι σε ορθή γωνία σε σχέση με το ενυδρείο δε! Και τις μικρές κόντρες αναγκαστικά τις κόλλησα με ένα τόνο σιλικόνη γιατί δεν εφάπτονταν με τις άλλες, παρά μόνο στην μία ακμή. Με ρονταρισμένες κόντρες θα γίνονταν όλα ορθογώνια μεταξύ τους με πολύ καλύτερες κολλήσεις. Δεν πειράζει. Αν δεν κάνεις λάθη δεν θα μάθεις. Στο συγκεκριμμένο κομμάτι δεν είχα βρει λεπτομέρειες πουθενά στο web. Ελπίζω να βοήθησα περισσότερο κάποιους από εσάς.

Φωτό και λεπτομέρειες από το εγχείρημα :


Το κομμάτι φελιζόλ (styrofoam) 20mm χρησιμοποιήθηκε σαν βάση εργασίας και στο τέλος σαν βάση του ενυδρείου.
Το sump έχει 3 μέρη. Είσοδος νερού κάτω (στο φάλτσο κόψιμο που φαίνεται) στο 1ο μέρος. Στο ίδιο μέρος θα μπει το θερμαντικό σώμα, το ένα θερμόμετρο, και ο άνθρακας για όσο χρειαστεί. Στο 2ο θα μπουν με την σειρά ο υαλοβάμβακας, τα σφουγγάρια και τα μακαρόνια. Τα τελευταία θα συνεχίσουν και στο 3ο μέρος. Τέλος μπαίνει ο κυκλοφορητής 1000lt/h. Η έξοδος νερού οδηγείται στην άλλη μεριά του ενυδρείου με αλφαδολάστιχο 16mm.
H βάση με τις κόντρες κολλημένες επάνω της. Με αυτόν τον τρόπο έχουμε έτοιμο ένα σκαλοπάτι για να πατήσουν τα τζάμια και να τα κολλήσουμε πιο εύκολα. Επί παραδείγματι εγώ τα κόλλησα μόνος μου χωρίς δεύτερο άτομο. Απλά σταθεροποιούσα με χαρτοταινία τα κομμάτια να μην πέφτουν από την βάση. Πάντα καθαρίζουμε με ασετόν το τζάμι πριν την κόλληση.
Στα σημεία που θα κολλήσουμε βάζουμε χαρτοταινία αφήνοντας 2mm από το τζάμι που θα κολλησουμε (πχ για τα δικά μου των 8mm έβαλα την χαρτοταινία στα 10mm από την άκρη). Αυτό γίνεται για να μην λερώσουμε το υπόλοιπο τζάμι. Αφού κολλήσουμε με ενυδρειακή σιλικόνη 100% καθαρή χωρίς αντιβακτηριακές προσμίξεις, ξεκολλάμε τις ταινίες γιατί αργότερα θα γίνουν ένα σώμα και θα πρέπει να τις ξύσουμε με λεπίδα. Όταν βάζουμε σιλικόνη την απλώνουμε με το πιστόλι και διορθώνουμε με το δάχτυλο βρεγμένο σε νερό ή με παλιά πιστωτική κάρτα επίσης βρεγμένη. Σε κάθε περίπτωση που θέλουμε να βγάλουμε υπολείμματα σιλικόνης αφού έχει ξεραθεί, χρησιμοποιούμε ασετόν σε χαρτί κουζίνας ή υγείας και λεπίδα.
Κολλάμε τα τζάμια σε καλά αεριζόμενο χώρο, με την εξής σειρά : την πλάτη επάνω στην βάση, το ένα πλαϊνό επάνω στην βάση και μέσα από την πλάτη, το 2ο πλαϊνό και τέλος το μπροστά μέρος. Πιέζουμε να πάει παντού η σιλικόνη και να φύγουν τυχόν φυσαλίδες και δένουμε με χαρτοταινία σαν κοκκορέτσι. Τελειώνουμε το φινίρισμα των ενώσεων με το δάχτυλο ή την κάρτα, σκουπίζομαστε με χαρτί κουζίνας ή υγείας και πριν παγώσει η σιλικόνη βγάζουμε την χαρτοταινία που είχαμε βάλει στις ενώσεις. Το "κοκκορέτσι" θα το αφήσουμε ακίνητο για 2 μέρες, να κολλήσει καλά.

Η βάση από κάτω. Φαίνεται η τοποθέτηση των κοντρών.
Οι χαρτοταινίες έφυγαν. Το φίλτρο κολλήθηκε. Ώρα για τις πάνω κόντρες και το φίλτρο. Ξέχασα να αναφέρω πως στην πίσω κόντρα έχουμε προνοήσει να αφήσουμε φάλτσα δεξιά αριστερά (όπως και στις πλαϊνές) για τα καλώδια και τους αεροσωλήνες. Μεγάλη προσοχή στα αροντάριστα κομμάτια τζάμι. Κόβουν. Για αυτό τα περνάμε με ψιλό γυαλόχαρτο λίγο βρεγμένο πριν τα χρησιμοποιήσουμε.

Πήρα και πλέξιγκλας. Έφτιαξα 2 καπάκια ξεχωριστά. Αργότερα άλλαξα γνώμη και έκανα ένα καπάκι ενιαίο με κόντρα πλακέ θαλάσσης (κομμένο στο Leroy Merlin). Χρησιμοποιώ όμως και τα πλέξιγκλας καπάκια εσωτερικά για επιπλέον προστασία από το πιτσίλισμα από τις μπουρμπουλήθρες. Έτσι γλιτώνουν και τα φώτα από την υγρασία. Στη φωτογραφία φαίνεται πόση πολύ σιλικόνη χρησιμοποίησα για να κολλήσω τις κόντρες μεταξύ τους. Φαίνεται και η γωνία της μπροστινής κόντρας που κάθε άλλο παρά ορθή είναι!
Για το έπιπλο μετά από διάφορες σκέψεις, κατέληξα σε 2 μεταχειρισμένα ντουλάπια κουζίνας από τις ευκαιρίες της IKEA και αντίστοιχα 2 πορτάκια. Το ένα πορτάκι το πήρα λίγο μεγαλύτερο, έτσι ώστε το συνολικό μήκος του επίπλου να βγεί 95cm. Το ενυδρείο είναι 100cm. Μαζί με την κόντρα πλακέ βάση του (πάτος 20mm και πλαϊνά 5mm) προεξέχει ελάχιστα από το έπιπλο και θυμίζει λύσεις του εμπορίου.
Τα ντουλάπια επενδύθηκαν με νοβοπάν 20mm στην πλάτη και στην βάση τους και έγιναν ένα έπιπλο. Από πάνω βιδώθηκε η βάση από κόντρα πλακέ. Μέσα μπήκε το φελιζόλ και από επάνω το ενυδρείο. Μπήκαν 8 συνολικά μεταλλικά πόδια (μιλάμε για βάρος κοντά στα 400 κιλά). Ανοίχτηκαν τρύπες με ποτηροτρύπανο πάνω δεξιά και αριστερά και εσωτερικά για τα καλώδια και τα λάστιχα. Στη φωτογραφία το έπιπλο είναι αναποδογυρισμένο.
Tο καπάκι και η βάση από κόντρα πλακέ θαλάσσης. Στεγνώνουν από ένα από τα 3 χέρια διάφανο βερνίκι θαλάσσης που τα πέρασα. Στο καπάκι εσωτερικά, μπροστά και πίσω έχω βάλει ένα πηχάκι 2Χ2cm στο ύψος ακριβώς που ήθελα να πατάει στο ενυδρείο. Ίσα ίσα να κρύβονται οι πάνω κόντρες. Επίσης ίδιο πηχάκι έβαλα και στο καπάκι στο ύψος που φαίνεται το χερούλι για να το κάνω άκαμπτο. Το κόντρα πλακέ είναι 5mm. Και εδώ έχουμε τρύπες δεξιά αριστερά για τα καλώδια. Χρησιμοποιήθηκε κόλλα ξύλου και βίδες που μπήκαν ολόκληρες και στοκαρίστηκαν. Προτίμησα να κρατήσω τις χρωματικές ατοπίες από τα στοκαρίσματα γιατί μου άρεσε το χρώμα και τα νερά του ξύλου, παρά να το βάψω ολόκληρο με άλλο βερνικόχρωμα.









Το έπιπλο στην τελική του θέση. Η βάση του ενυδρείου με το φελιζόλ μέσα και το ενυδρείο από επάνω. Άρχισε η τοποθέτηση της άμμου. Στην αρχή σκεφτόμουν για χαλίκι γιατί φοβόμουν πως η άμμος θα θόλωνε το νερό συχνά. Τελικά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Την άμμο την μάζεψα από την παραλία που κάνω μπάνια το καλοκαίρι. Το ίδιο και τις πέτρες. Τα έβρασα όλα καλά (8 κατσαρολιές!), τα καθάρισα και τα τοποθέτησα προσεκτικά στο ενυδρείο. Κάτω από την άμμο ανάμεσα στις κόντρες έβαλα φελιζόλ, για την περίπτωση που μου πέσει κάποια πέτρα κατά λάθος. Φύλαγε τα ρούχα σου... Η άμμος είναι σκούρη αλλά όταν την χτυπάει το φως γίνεται ανοικτή. Ακριβώς όπως και στην παραλία. Πιστεύω πως τα γατόψαρα που θα βάλω θα την εκτιμήσουν δεόντως!
Το πρώτο γέμισμα. Έχουν μπει τα φυτά, τα υλικά του φίλτρου, ο θερμοστάτης, ο κυκλοφορητής, τα θερμόμετρα. Όλα εντάξει. Η θολούρα σε μισή ώρα λειτουργίας θα έχει εξαφανιστεί. Το στρώσιμο λόγω απουσίας μπολιού θα γίνει με χρήση τροφής και σαλιγκαριών (λαθρεπιβάτες στα φυτά). Αργά. Αλλά από την άλλη ποιός μας βιάζει;

Για φως πήρα 4 λεντοταινίες 12v του ενός μέτρου λευκό κρύο φως για 8 ώρες την ημέρα, 1 με λευκό ζεστό φως για 4 ώρες (το "μεσημέρι") και 1 μπλέ για την αρχή και το τέλος της ενυδρειακής ημέρας. Όλα λειτουργούν με μετασχηματιστές και χρονοδιακόπτες. Χρονοδιακόπτη επίσης έχει και η αεραντλία με την αεροκουρτίνα, η οποία λειτουργεί κάθε μισή ώρα και για μισή ώρα όλη την ημέρα και 1 φορά το βράδυ για να βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού.
Σε αυτή την φωτογραφία φαίνεται πάνω αριστερά η έξοδος του κυκλοφορητή. Τα φυτά είναι egeria densa. Το μπλέ είναι πλαστικό. Αργότερα προστέθηκε και ένα πλατύφυλλο με κοκκινωπά φύλλα που είδα στο ΙΚΕΑ και μου άρεσε (ίσως Alternanthera reineckii). Το διχτάκι που φαίνεται στο βάθος είναι moss wall με x-mas moss. Βέβαια έχει πολύ μέλλον ακόμη για να γίνει τοίχος. Περιμένω και από Μαλαισία ένα κομμάτι flame moss για συμπλήρωμα της πανίδας. Όσο για χλωρίδα μόλις έστρωσε (περίπου 3 βδομάδες μετά) μπήκαν 3 gappys και 1 platty. Στο επόμενο στάδιο σκέφτομαι για μερικούς ξιφοφόρους, mollys, πλέκο και γατόψαρα. Ίσως και κάνα μονομάχο. Μέσα στο τρίμηνο και καμμιά γαριδούλα. Χώρος υπάρχει μπόλικος. Και φίλτρο μεγάλο έχουμε. Δίπλα στο moss wall θα μπει και ένα sand fall, ελληνιστί καταρράκτης άμμου. Βρίσκεται στο στάδιο της κατασκευής. Θα επανέλθω με νεώτερη καταχώρηση.
Μόλις βρω λίγο χρόνο να κάνω λογαριασμό, θα γράψω αναλυτικά τι ξόδεψα για το ενυδρείο για να πάρει κάποια ιδέα ο επίδοξος ακουαρίστας.
Σε κάθε περίπτωση αν το έπαιρνα από μαγαζί με όλον τον εξοπλισμό που του έβαλα θα μου έβγαινε πάνω από τα διπλάσια χρήματα. Και κινέζικο ακόμη, πάλι πιο ακριβό θα έβγαινε. Χωρίς να συγκρίνουμε υλικά (τζάμια 8mm, κόντρες πάνω κάτω, έπιπλο που σηκώνει άλλο τόσο βάρος, φίλτρο τεράστιο κτλ). Και μην ξεχνάμε και την ικανοποίηση της δημιουργίας. Ανεκτίμητη!

Το έχουμε σαν κόσμημα, κυριολεκτικά, στο σαλόνι μας. Αφού μας πιάνω πολλές φορές να βλέπουμε το ενυδρείο και να έχουμε πλάτη στην τηλεόραση!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04768 seconds with 11 queries