Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-06-11, 01:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kοιτα, οπως σου ειπα και στο πμ, μπορεις ειτε να παρεις καποιο φωτιστικο ενυδρειακης εταιριας οπως πχ dennerle, aquael, arcadia, wave κλπ, ειτε μπορεις να παρεις καποιο απο πρακτικερ, ικεα κλπ. Προσωπικα εγω πηρα ενα της wave το solaris tropical 18w αλλα μολις πχ. ακουσε ο delta66 οτι το πηρα 55 ευρω γελασε, λεγοντας μου οτι με πολυ λιγοτερα λεφτα θα εκανα τη δουλεια μου με καποιο σποτ ή καποιο φωτιστικο γραφειου κλπ. Εγω πηρα αυτο της wave απλα επειδη τα φωτιστικα αυτα λενε τα kelvin που εχει η λαμπα τους μιας και ειναι το μονο απο το οποιο μπορω να καταλαβω σαν ασχετος αν κανει για φυτα κλπ περα απο τα watt.

Εγω εχω 18w σε 40 - 40 και κατι λιτρα καθαρα και μεχρι στιγμης εχω ευκολα φυτα και ενα μετριο που φαινονται να πηγαινουν καλα, αλλα ο καιρος θα δειξει. Καθε ενυδρειο απο οτι εχω καταλαβει εδω στο φορουμ ειναι ξεχωριστο και δεν παει να πει οτι αν καποιος εχει 80 λιτρα ας πουμε με 50w και συντηρει μετρια φυτα ενας αλλος αμα παρει και εκεινος ενα 80 λιτρα με τα ιδια watt θα τα συντηρησει και εκεινος.

Περιμενε απο τους πιο εμπειρους να σου πουνε πως να κινηθεις. Αμα θες να παρεις παντως κατι απο ενυδρειακη εταιρια για μετρια και ευκολα φυτα στα λιτρα σου, θα ελεγα ενα dennerle nano light 11w που η τιμη ειναι 34 ευρω αν δεν κανω λαθος και δεν ξεφευγεις πολυ. Υπαρχει και η λυση του wave που πηρα εγω στα 55 ευρω, υπαρχει και πιο φθηνη λυση οπως aquael decolight 11w στα 25 ευρω (αρκετα δελεαστικο και οχι κινεζικη εταιρια αλλα πολωνικη) και υπαρχει και πιο ακριβη λυση το arc pod της arcadia στα 60 ευρω+++ το οποιο αν και η εταιρια φημιζεται το βλεπω πανακριβο για 11w που ειναι το μεγαλυτερο της σειρας.
Σε ενα ξενο φορουμ που συγκριναν το nano light 11w της dennerle με το arc pod της arcadia, ελεγαν πως ισως χανει λιγο φασμα φωτος το arc pod, λογω του πλαστικου ροζ καλυματος του που ειναι μεσα η λαμπα και οτι το φως που βγαζει το nano light ειναι πιο καλο.

Μπορεις ακομα να κρατησεις το φωτιστικο που εχεις μιας και στεκεται οπως θες πανω στο ενυδρειο σου και να βγαλεις οτι εχει απο κατω (λαμπα, μπαλαστ κλπ) και να βαλεις led, αλλα εκει παμε σε αλλα μονοπατια λιγο περιεργα ακομα. Βεβαια και εκει απο τιμη δεν ειναι οτι πιο φθηνο...φιλος μου πηρε ενα μετρο ''καλα'' led σε 3 σειρες που η καθε μια εβγαζε αν δεν κανω λαθος 4500 kelvin και πληρωσε 40 κατι ευρω. Ο ιδιος πηρε και ενα φωτιστικο της sera αργοτερα με 3 σειρες led, εκ των οποιον οι 2 ηταν λευκες και η μια στη μεση μπλε. Ειχε 3 θεσεις ο διακοπτης, ειτε να αναβει μονο η μπλε σειρα, ειτε ολες μαζι και το off. Η τιμη του ηταν στα 42 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries