Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 04-04-14, 11:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακις μετρα την ταση εξοδου του τροφοδοτικου. Παιζει να σου δουλευουν καλα γιατι δουλευουν σε χαμηλοτερη των 12v ταση γι αυτο να αντεχουν (τα τροφοδοτικα pc κλανουν πολυ ευκολα!!!)

καπσοκ... Αυτα με τον ετοιμο μετασχηματιστη αν ειναι κινεζικα τον πουλο. Θα παρεις ενα τροφοδοτικο να αντεχει πολυ. Π.χ. Αν θες να βαλεις 50βατ λεντ θα παρεις τροφοδοτικο τουλαχιστον 65βατ για να εισα σιγουρος!!!
Φίλε 981gr το είχα μετρήσει και έβγαζε 12,4 V αν δεν κάνω λάθος. Τα led που χρησιμοποιώ είναι για καμπίνα αυτοκινήτου, και ίσως να έχουν μεγάλες ανοχές. Αυτά τα led τα έχω σε diy φωτιστικό στο χωλ του σπιτιού μου και λειτουργούν συνεχώς εδώ και 4 χρόνια (μπορεί και 5), έτσι πήρα την ιδέα και τα έβαλα και στο ενυδρείο. Θέλω να βρω χρόνο να κάνω μια παρουσίαση του φωτιστικού αλλά και του τροφοδοτικού. Έχω χωρίσει το φωτισμό σε 3 ζώνες ,με 3 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες και με 4 ρελεδες λειτουργώ το ίδιο τροφοδοτικό για φωτισμό αλλά και για τα ανεμιστηράκια συνδεμένα στον STC-1000. Το τροφοδοτικό λειτουργεί μια χαρά, και πιστεύω πως θα αντέξει πολύ περισσότερο από τα άλλα γιατί υπολειτουργεί, είναι περίπου 350-400 W και τα φώτα και ανεμιστηράκια να τραβάνε μάξιμουμ 60-65 watt.
Τα led που χρησιμοποιώ είναι αυτά




είναι 48 led smd 3528 σε κάθε πλακέτα, είχα χρησιμοποιήσει και smd 5050 αλλά έχουν υπερβολικό φως και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση και τα έβγαλα.
Μια ιδέα πως είναι το φωτιστικό




έχουν γίνει αλλαγές βέβαια, τώρα έχει 24 πλακέτες , 2 warm white , 4 ροζ και 18 cool white , και 6 ακόμα cool white έξω από το φωτιστικό, και αυτό για να καλύψω όλη την επιφάνεια του ενυδρείου, συνολικά 30 πλακέτες. Σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι Κινέζοι στο ebay, η κάθε πλακέτα βγάζει 180-190 lumen , και 1,8-2 watt.
Κάτι αντίστοιχο έχω και στο μικρό ενυδρείο (30αρι)




σε αυτό είχα πλακέτες με 24 smd 3528 και τις άλλαξα και έβαλα 3 πλακέτες με 48 smd 3528.
Το ξέρω πως αυτές οι κατασκευές δεν είναι τεκμηριωμένες και έγιναν με δοκιμές και παρατηρήσεις των ψαριών και των φυτών, και όπως φαίνεται λειτούργησαν. Με τα φυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σημείο που καταντάει κουραστικό να κλαδεύω.
πάρε μια ιδέα τι γίνεται στο ενυδρείο




και εδώ το μικρό




Στο μεγάλο υπάρχει μπουκάλα CO2 ελαφριά λίπανση, στο μικρό τίποτα, ούτε ίχνος απο λίπασμα ουτε CO2 , εχει βέβαια εύκολα φυτά, το πιο δύσκολο είναι cabomba caroliniana. Στο μεγάλω έχω χάσει τη μπάλα για το τι έχω πλέον, ότι βρώ το βάζω.
Πιστεύω να μη χάλασα το θέμα του φίλου με όλα αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01878 seconds with 11 queries