Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 12-12-07, 11:35
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τελικά αυτό το νανοενυδρείο το σταμάτησα. Είχα σκοπό εν καιρό να κάνω κάποιες αλλαγές, και τις έκανα νωρίτερα.

Έβγαλα την ανούμπια και την κρυπτοκορίνα και τα έβαλα στο 15λτ ενυδρείο, το οποίο ετοιμάζεται για μονομάχο.
Την σαλβίνια προς το παρόν την άφησα στο νάνο σε κλειστό μπαλκόνι με το φίλτρο να δουλεύει.

Να τι έγινε με τον υμένα:
Στο νάνο που είναι στο κρύο εξαφανίστηκε από το νερό αλλά και από τα φύλλα της σαλβίνια τα οποία είχαν πιάσει λευκό μυκήλιο (μούχλα). Βέβαια το φυτό συνεχίζει να αργοσβήνει, αλλά δεν θέλω να το βάλω στο μεγάλο ενυδρείο από φόβο μην μου το γεμίσει μύκητες.

Τα 2 φυτά που μετέφερα στο 15λτ. παρόλο που τα έπλενα με κρύο νερό βρύσης (δεν ήθελα να τα βάλω σε διάλυμα χλωρίνης) μετέφεραν τους μύκητες, και σε λίγες ώρες εμφανίστηκε ο υμένας στην επιφάνεια.

Την λύση στο πρόβλημα την έδωσαν και πάλι τα λατρεμένα μου κορνεδάκια (planorbis corneus) τα οποία ένα ένα άρχισαν να "αιωρούνται" μέσα στο νερό και με το που άγγιζαν την επιφάνεια άρχιζαν και το φαγοπότι.
Τώρα μετά από 3 μέρες τα κορνεδάκια εξακολουθούν να είναι στην επιφάνεια του νερού και οι μύκητες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.
Ακόμα δεν έβαλα μονομάχο, πρώτα θέλω να σιγουρευτώ για την υγεία του ενυδρείου και μετά.

.......

Αυτά ....

Κανένα σχόλιο;;;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01556 seconds with 11 queries