Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 19-08-09, 22:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει θέμα θεραπείας για τέτοια λίτρα. Ούτε καν θα πάρει είδηση τα άρρωστα ψάρια, απλά θα γίνουν μέρος της βιολογίας με τόσα λίτρα.

Στο δε πρώτο που ανάφερες, συμφωνώ και είναι ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει η ιδέα. Αντιλαμβάνεστε για τι νούμερα μιλάμε για βάθος λίμνης, με τόσα μέτρα? Σκεφτήκατε ότι θα θέλει ανάλογη έκταση επιφάνειας, ισχυρή φίλτρανση και αράδα τα συστήματα υπεριώδης ακτινοβολίας και καθημερινή αναπλήρωση του νερού με αρκετά κυβικά. Βασικά, όχι ένας μισθός αλλά 3-4 και βάλε.
πανω σε αυτα που λετε να σας πω καποιες μου σκεψεις...
για τα φιλτρα νομιζω οτι σε τοσα λιτρα ισως και να μην ειναι αναγκαια....
εγω εχω σκεφτει για μια αντλια που θα στελνει το νερο σε 1,5-2 μετρα υψος για να πεφτει απο καταρακτη...
η εισοδος του νερου στην αντλια θα γινετε απο ενα μεγαλο ανοιγμα που θα ειναι καλειμενο απο 2-3 στρωματα μπλε σφουγγαρι και ετσι θα εχω κατι σαν αμβουργου....
για την αλγη θα φυτευτουν γυρο απο την λιμνη πολλα δεντρα οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα εχει καθολου προβλημα αν και πιστευω οτι σε τοσα λιτρα παλι δεν θα εχει....
οσο για την αναπληρωση εχω σκεφτει η λιμνη να εχει υπερχυλιση και τον χειμωνα που θα γεμιζει με τις βροχες να πηγαινει σε μια μεγαλη στερνα που θα υπαρχει κατω απο το σπιτι και για χρηση του σπιτιου και το καλοκαιρι απο εκει θα συμπληρωνω την εξατμιση....
πιστευω να σας ελυσα τις απορειες με τις σκεψεις μου... ε?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries