Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #62  
Παλιά 22-09-11, 15:10
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos140670 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα τελειο ευγε
Ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου N4505 το vivarium σου είναι πολύ ωραίο και ακόμα πιο ωραίο είναι το ότι αφιέρωσες 120lt μόνο γι αυτό....

Επειδή μου αρέσει και θέλω να το δω να προχωράει, θα σου πω τι είναι αυτό που με "χαλάει" λίγο.Δεν μου κάθεται καλά η διαφορά της κλίμακας μεταξύ των δύο πλευρών...δηλαδή ότι από την αριστερή βλέπουμε κάτι σε πραγματική κλίμακα και μέγεθος και από τη δεξιά ένα τοπίο σε σμίκρυνση...(το δεντράκι)....
Εκτός αν το κάνεις για να μας μπερδέψεις...

Χωρίς να θέλω να το παίξω κανένας "δάσκαλος" και χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια σου και τον κόπο σου....δες το σαν συμβουλή.....
Φίλε Κώστα έχεις δίκιο και φυσικά δεν θα μπορούσα να πάρω στραβά κάτι τόσο προφανές.. Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, θα σου πω την μικρή του ιστορία για να γίνουν κατανοητά τα προβλήματά του..

Το ενυδρείο αυτό είναι το πρώτο μου, αγορασμένο το 2008, όταν ακόμα δεν ήξερα καν οτι υπήρχαν υδρόβια φυτά. Τότε θεώρησα πλεονέκτημα το γεγονός οτι ήταν στενόμακρο (100cm x 30cm πλάτος), μιας που με λίγα λίτρα, έδειχνε μεγαλύτερο. Οι διαστάσεις αυτές όμως είναι απαράδεκτες για κάποιο αξιοπρεπές aquascape, έτσι το είχα αδειάσει και σκόπευα κάποια στιγμή να το πουλήσω..

Εντωμεταξύ όμως, έφαγα ένα κολληματάκι με το υπέροχο χομπυ των bonsai, αλλά δυστυχώς ο χώρος που μένω είναι ημιυπόγειος, χωρίς αυλή ή μπαλκόνι.. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να μετατρέψω το άχρηστο αυτό ενυδρείο σε μικρό θερμοκήπιο, και να απολαμβάνω το νέο μου χόμπυ στο σαλονι μου.. Παράλληλα, πάντα ήθελα να φτιάξω και ένα vivarium (ο Raven φταίει γι αυτό) και εφόσον είχα και κάποια διαθέσιμα υλικά, είπα να το συνδυάσω.. Και έτσι βγήκε αυτό που βλέπεις..

Λόγω όμως των απαράδεκτων αυτών διαστάσεων (ο υπερευρυγώνιος φακός ξεγελάει λίγο), ποτέ δεν πήρα στα σοβαρά το layout, την κλίμακα και την προοπτική, και το είδα περισσότερο σαν τεστ για επόμενες δημιουργίες, σε πιο κατάλληλο ενυδρείο..
Αυτός είναι και ο λόγος που κανονικά δεν θα το έστελνα στον διαγωνισμό..

Εδώ θέλω να (ξανα)τονίσω ότι η προσπάθεια και ο κόπος που αναφέρεις, είναι πραγματικά ελάχιστα, και για το στήσιμο και για την συντήρησή του. Ειδικά αν το συγκρίνεις με ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων, νομίζεις οτι κλέβεις εκκλησία..
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries