Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 09-07-16, 07:47
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποστόλη την γνωρίζω την συλβάνια, την είχα χρησιμοποιήσει σε ένα στήσιμο προηγούμενο.

Αλλά γιατί την προτείνεις εσύ; Σαν καλύτερη λάμπα για φυτά;

Η 4000 που έχω είναι μία 'σχετικά' ροζ λάμπα της EHEIM για φυτά. Δεν την γνώριζα καθόλου αλλά επειδή την έψαξα και την σύγκρινα και με φιρμάτες λάμπες όπως της arcadia είδα ότι είναι αρκετά καλή στα Pick της. Αυτό όμως που μου αρέσει πιο πολύ σε αυτή τη λάμπα είναι η ένταση της. Διατηρεί το High output παρόλο που είναι για φυτά. Σκέψου η συλβάνια είναι 850λούμεν και αυτή 1200. Θα μου πεις βέβαια..λεπτομέρειες..και ίσως δίκιο να χεις :P Αλλά ας βγάλει τα 15 της ευρώ πρώτα και μετά θα δοκιμάσω και κάτι ακόμα χααχχα!

Μία λάμπα χαμηλής έντασης και χαμηλών λούμεν ίσως θα ήταν μία καλή επιλογή για το μέλλον. Εφόσον καθαρίσω και έχω 0 άλγες και δω ας πούμε πως κάποια φυτά μου πιο δύσκολα δυσανασχετούν με τις 2 λάμπες.
Για να καταλάβεις έχω βάλει τώρα στο πρόγραμμα να δοκιμάσω την proserpinaca palustris cuba που θεωρείται αρκετά απαιτητική. Αν πχ μου δείξει πως δεν μεγαλώνει σωστά τότε μία τρίτη λαμπίτσα χαμηλής έντασης ίσως και χαμηλότερων watt πχ 14, Κάνει τη δουλειά.

Το σχέδιο βασικά αυτή τη στιγμή είναι χαμηλότερο φως και άφθονο διοξείδιο.
Τωρα καλυτερα μην παιξεις αλλο , ευοσον εχουν αρχησει τα πραγματα να σταθεροποιουντε, δεν ειναι υποχρεοτικο να την βαλεις, την προτεινα μονο και μονο γιατι εγω δουλευω αυτον τον συνδιασμο, και δεν εχω δουλεψει ασπρη κιτρινη, εχω διαβασει πως και ο συνδιασμος που δουλευεις τωρα ειναι καλος, δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος βεβαια, μιας που εχω δουλεψει ειτε ασπρη ροζ, ειτε ασπρη μονο.
πληροφοριακα και ανεξαρτητως μαρκων,
~4000κ ειναι το θερμο λευκο-warm white (κιτρινο)
~6000κ-7000κ ειναι η λεγομενη daylight-ψυχρο λευκο δηλαδη.
~10000κ ειναι το ροζ , υπαρχουν παρα πολλες λαμπες σαν την sylvania grolux.
τα μπλε ειναι ψηλοτερα..

Γνωμη μου ειναι να μην σπαταλαμε λευτα για "ειδικες ενυδρειακες λαπμες, αφου αυτα τα kelvin τα βρισκουμε και σε κοινες λαμπες, μιλαω πιο πολυ για το ασπρο και το κιτρινο, μιας που βρισκοντε ευκολα στα ηλεκτρολογια.. εγω ασπρες,κιτρινες ψωνιζω στις διαστασεις μου με 2 ευρω απο το ηλεκτρολογιο της γειτονιας μου ,
ενω την sylvania grolux και τη flora(10000κ) γυρω στα 8 ευρω.

καλοι συνδιασμοι θεωρουντε:
ασπρη-ροζ
ασπρη-κιτρινη
(αυτο ομως δεν σημενει πως αλλοι συνδιασμοι δεν θα δουλεψουν
εξισου καλα)
αρκετοι δουλευουν και ασπρες μονο, οπου με ασπρες μονο κρατας και κανονικα φυτα indoor ανετα

Εαν η λαμπα που αφαιρεσες ηταν κιτρινη ενδεχετε να ηταν η αιτια των αλγεων , καθως ειναι φασμα το οποιο ναι μεν χρειαζομαστε , αλλα με μετρο..

Οτι και να βαλεις τα φυτα θα παρουν αυτα που θελουν, αφου σε οποιαδηποτε λαπμα και να χρησιμοποιησεις υπαρχουν σε μικρο η σε μεγαλυτερο ποσοστο τα φασματα που χρειαζοντε.

Οσο για τα λουμεν, δεν εχουν τοση συμασια στις ροζ, καθως στα φυτα εχουν ακριβως τα ιδια αποτελεσματα. Το μονο που ισως σε ενοχλησει, ειναι οτι θα σκοτινιασει λιγο το ενυδρειο στο ματι.

Ελπιζω να σε βοηθισουν τα παραπανω . Μην ψαχνεσε σε εταιριες, τις περισσοτερες φορες πληρωνεις χρυσαφι κοινοτυπες λαμπες.

υγ.Εαν εχεις μονο τ8 και οχι τ5 , ειναι προτιμοτερο να μην ασχολησε με λουμεν, αλλα με w/lt. θα βγαλεις πιο ευκολα ακρη.
σε λουμεν ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστο, αλλα δεν παιζει ρολο μονο η ενταση του φωτος, αλλα και τα φασματα που θα δουλεψεις..
Σε λουμεν ειναι καλο να μετρας ειτε τις τ5, ειτε οτιδηποτε αλλο σε λεντ η σε οικονομιας..

υγ2.οσο μεταβαλεται το αρχικο φως που παραγει η λαμπα, ειναι λογικο να μειωνεται η φωτεινοτητα της, καθος για να αλαξει το "χρωμα" , προσθετοντε ¨φιλτρα¨
(λιγο μπακαλικα στο λεω, οπως το αντιλαμβανομαι..μην το παρεις κατα λεξη χαχα :P)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εννοώ ότι τα φυτά δε νοιάζονται για τα Kelvin. Εφόσον είναι φρέσκο το ενυδρείο επικεντρωσου στο επαρκές co2 , τη λίπανση και τη σωστή ροή ώστε να μπορέσουν όλα αυτά να πάνε στα φυτά. Αυξησε επίσης τη φυτομαζα με φυτά γρήγορης ανάπτυξης μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και μετά τα βγάζει. Για αυτή τη δουλειά κάνουν limnophila sessiflora, ντοματια, ceratopteris, polysperma και φυτά επιφάνειας.
LIKE! Ενοειται πως ο λογος του ποστ μου δεν ειναι η αντιπαραθεση, ειναι απλα προσθηκη πληροφοριων! Μην ξεχνας ειμαι παρα πολυ αρχαριος μπροστα στον φιλο sarpijk! Κανε οτι σου πει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02142 seconds with 11 queries