Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-09-13, 12:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George C Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

εδώ και δύο χρόνια περίπου έχω παροπλίσει το κοινωνικό ενυδρείο που είχα, μετά από μαζικό ξαφνικό και αναίτιο θάνατο όλων των ψαριών.
3 δίσκοι και άλλα πολλά...(απαντησες απο μονο σου μαλλον τι εφταιγε, δισκοι στα 240 λιτρα δεν πανε, 3 επισης δεν, και σιγουρα γενικοτερα δεν πανε με "πολλα αλλα".)
Anyway, πάει αυτό.

Δεν το έπαιρνα απόφαση να το ξαναστήσω γιατί με είχε πειράξει αρκετά το συμβάν.
Το πήρα όμως και είμαι έτοιμος να μπω και εγώ στα νερά της Αφρικής!
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στα ψάρια που θα βάλω. Έλεγα ένα με δύο χαρέμια αν με παίρνει.
θα το πάμε βήμα-βήμα αν έχετε την υπομονή.

Κατ'αρχήν θα του ρίξω ένα καλό πλύσιμο με απλό νερό μέσα, γιατί δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο. Στο σαλόνι μέσα ήταν σκεπασμένο κανονικά. Μόνο σκόνη.
Έχω εξωτερική Eheim Pro 2 2026 στην οποία αλλάζω προληπτικά τις φλαντζούλες της γιατί θα έχουν ξεραθεί τόσο καιρό εκτός λειτουργίας και θα αλλάξω και τους σωλήνες όλους.

Οι πρώτες ερωτήσεις τώρα:
1. Πριν την άμμο να του βάλω φελιζόλ για να πατήσουν πάνω η πέτρες; Οπωσδηπωτε ναι.
2. Χαλαζιακή άμμο λέγεται αυτή που πρέπει να πάρω; Θα προτιμούσα ανοιχτόχρωμη γιατί θα ταιριάζει καλύτερα με το μαύρο του ενυδρείου. Υπάρχει; Εξαρταται τις τιμες νερου που εχει το δικτυο σου, οι περισσοτεροι προτιμουν αραγωνιτη. Οχι χαλαζιακη. Εγω εβαλα χαλαζιακη γιατι η βρυση μου μονο κοτρωνες δεν βγαζει. (gh 17 kh 15)
3. Στο προηγούμενο setup που είχα χαλίκι έβαζα τη σκούπα βυθού και καθάριζα και το χαλίκι. Με την άμμο τώρα τη γίνεται; Μαζεύει πράμα μέσα και μένει εκεί και βρομίζει; Πώς καθαρίζεται; Το ιδιο και εδω αν και οι κιχλιδες σκαβουν γενικα οποτε στην ανακατευουν.
4. Τι πέτρες να τις κολλήσω ανά 2-3; Με σιλικόνη ενυδρείων;
Δεν θα το προτεινα, αν θελεις να κανεις καποια αλλαγη στο setup των πετρων για να κανεις κιαλλες φωλιες η για μια αλλαγη βρε αδερφε, δεν θα μπορεις. Παρολαυτα πρωτα θα βαλεις φελιζολ, μετα τις ΠΕΤΡΕΣ, θα τις στηριξεις καλα μεταξυ τους να μην κουνιουνται, και ΜΕΤΑ την αμμο. Γιατι αν στηριχτουν οι πετρες στην αμμο, με το σκαψιμο μπορει να γινει καμια κατολισθηση και δεν το θες.
Αυτά για αρχή...
Oτι αλλο θες εδω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02166 seconds with 11 queries