Θέμα: Aλγη???
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 28-03-14, 07:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως επειδη κιεγω με το fluval ειχα τα ιδια προβληματα,η λυση ητανε το wavemaker.
εχω την εντυπωση οτι λογω της "ιδιαιτερης" κατασκευης του(σχημα εξοδου κλπ)το fluval δεν κανει σωστη δουλεια με την κυκλοφορια στο βυθο.

βεβαια εγω στο πρωτο 60αρι μου,ειχα βαλει το 305 οχι το 105 (106 που εχεις εσυ) και σε εκεινο το ενυδρειο δεν ειχα μεγαλο προβλημα.αλλα, μολις το εβαλα σε μεγαλυτερο ενυδρειο(που υποτιθεται οτι εξακολουθουσε να το καλυπτει σε λιτρα/ωρα)μεγαλωσε το προβλημα στο βυθο.
-οποτε αναλογικα ειναι το ιδιο πραγμα...

νομιζω δηλαδη οτι λογω του σχηματος της εξοδου,ενω το φιλτρο μπορει να καλυψει τα λιτρα ανα ωρα σε φιλτρανση,δεν μπορει να καλυψει σωστα την κυκλοφορια σε ολα τα σημεια μεσα στο ενυδρειο.

ασχετα απο αυτα,το πρωτο πραγμα που θα εκανα απτην αρχη,θα ητανε να αλλαξω τους σωληνες του με αλφαδολαστιχο(16/22 αν θυμαμαι καλα) και το ακροφυσιο της εξοδου με κλασικο spraybar.στο ειχα πει νομιζω στο πρωτο θεμα που ειχες ανοιξει για το fluval...

στο μεγαλο ενυδρειο παντως,το wavemaker βγηκε απτην πριζα μονο οταν εβαλα το 2076.

θα δοκιμαζα ειτε με spraybar ειτε με wavemaker.σωληνες θα αλλαζα ετσι κιαλλιως και σιγουρα θα βοηθουσε κιαυτο,γιατι εξακολουθω να πιστευω οτι η Fluval εχει κανει μεγαλη πατατα στο σχεδιασμο τους κιας λενε οτι ειναι καλυτερα τα σπιραλ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries