Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 13-09-11, 09:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
almost@ Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι έχεις προνοήσει για πολλά!

Αυτό που έγραψα για την εξάτμιση και την απαραίτητη χρήση αυτόματου συστήματος αναπλήρωσης σε μπέρδεψε κι ίσως μπέρδεψε κι άλλους γιαυτό εξηγούμε: χρησιμοποίησα ένα μεγάλο ανεμιστήρα 40watt για την ψύξη του ενυδρείου τώρα το καλοκαίρι και τα πήγε πολύ καλά. Η καθημερινή εξάτμιση ήταν 10 λίτρα περίπου. Ως γνωστό η όποια αφαίρεση νερού από το ενυδρείο όταν υπάρχει σαμπ γίνεται αισθητή στο σαμπ και κυρίως στο τελευταίο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής και είναι συνήθως από τα πιο μικρά. Στην περίπτωση μου αν αφαιρεθούν-εξατμιστούν 20 και κάτι λίτρα το νερό στο σαμπ έχει φτάσει στην αντλία. Αυτό λοιπόν, που εγώ δεν το ήξερα γιατί δεν είχα ξαναδουλέψει σαμπ, το θεωρώ μεγάλο αρνητικό. Αυτό το ήξερα, ότι θα "εξατμιστούν" από το τελευταίο διαμέρισμα. Αυτό που δεν είχα υπολογίσει και μου έκατσε κατά τύχη, είναι το πόσο αδειάζει το τελευταίο διαμέρισμα με το που θα βάλεις μπρος το σύστημα (πόσο πρέπει να σηκωθεί η στάθμη στο display + το νερό στους σωλήνες). Αυτό απλά μου έκατσε, με το ίδιο αποτέλεσμα με εσένα. Δηλαδή έχω περίπου 20lt για να ξενερώσω την αντλία.. Σε υποχρεώνει να αγοράσεις μία αυτόματη αναπλήρωση (επιπλέον έξοδο), να τοποθετήσεις ένα βαρέλι 40-60 λίτρα δίπλα στο σαμπ και κάτω από το ενυδρείο (επιπλέον βαρος και για κάποιους όχι τόσο καλαίσθητο). Το σύστημα το έχω κάνει όσο ποιο αυτόματο γίνεται, γιατί η λογική μου είναι ότι το να στήσεις τον αυτοματισμό θέλει πολύ δουλειά (και λεφτά) αλλά μετά απλά τον επιβλέπεις. Εμένα τα κάνει όλα το GHL IIIex (με ένα κάρο εξοπλισμό επάνω του). Όλα, εκτός από την αναπλήρωση που είναι το osmolator της Tunze και δεν με έχει κρεμάσει ποτέ, 2 χρόνια τώρα. Σκέψου ότι το sump είναι "εντοιχισμένο" και το πορτάκι του θα το ανοίξω μια φορά την εβδομάδα, αν θυμιθώ να καθαρίσω στο skimmer. Και δεν κοιτάω ποτέ το τελευταίο διαμέρισμα.. Επίσης και εγώ την πάτησα με το δοχείο αναπλήρωσης, αλλά μόλις άλλαξα το set up (ας πούμε κατήργησα τον ριάκτορα Ca) και τώρα θα το κρύψω και αυτό. Και εγώ εκεί είμαι, 60 lt την εβδομάδα εξάτμιση.
Ο υπαρκτός και κατά τη γνώμη μου μεγάλος κίνδυνος είναι κάποια στιγμή είτε να μη δουλέψει το σύστημα της αναπλήρωσης, για οποιοδήποτε λόγο, είτε να ξεχαστείς λόγω υπερβολικής σιγουριάς και να μη συμπληρώσεις το βαρέλι με νερό…Αυτό δεν μπορεί να το πάθω ποτέ, γιατί το δεοχείο αναπλήρωσης με βγάζει για μια εβδομάδα άνετα. Άρα κάθε Κυριακή πρώι, στην εβδομαδιαία ρουτίνα, το γεμίζω. Αυτό που έχω πάθει βέβαια άπειρες φορές, ήταν να ξεχάσω από την όσμωση το νερό να τρέχει και να πλημμυρίσω.. Και μιλάμε να το ξεχάσω για ώρες.. Τώρα πριν γεμίσω, βάζω ένα φλοτεράκι στο δοχείο αναπλήρωσης και μόλις φτάσει το νερό εκεί που πρέπει ακούγεται το buzzer στο δίπλα διαμέρισμα. Από τότε σώθηκα.. . και τότε μπουμ όλα από το τίποτα.

Almost να υποθέσω ότι έχεις βάλει κυκλοφοριτές μέσα στο σαμπ; γιατί γράφεις ότι έχεις καλή κυκλοφορία in sump ενώ γράφεις επίσης ότι έχεις στραγγαλίσει τη βάνα επιστροφής, άρα μειωμένη κυκλοφορία και δεν έχεις όπως λες και καθόλου βρώμα στο σαμπ παρότι δε θυμάμαι να διάβασα για σιφονάρισμα της βρώμας από το σαμπ.
Είχα βάλει διάφορες αντλίες μέσα στο sump, τελικά τις κατάργησα όλες γιατί με έσκιζε η ΔΕΗ. Τώρα μέσα στο sump γυρίζουν μια 1000lt/h (που δίνει στο τσίλερ), μια 600lt/h που δίνει στο ριάκτορα και το νερό που βγαίνει από το skimmer. Αν σκεφτείς ότι το sump έχει 3 διαμερίσματα, στο τελευταίο είναι η αντλία επιστροφής (άρα πολύ καλή κυκλοφορία), στο πρώτο η είσοδος από το ενυδρείο (άρα καλή κυκλοφορία) και στο μεσαία τα άλλα που έγραψα ποιό πάνω, είναι μια χαρά.
Επομένως αν έχεις βάλει κυκλοφοριτές δεν αφήνουν την πολύ βρώμα που δημιουργείται να παραμείνει στον πυθμένα του σαμπ αλλά την σπρώχνουν και επιστρέφει μέσω της αντλίας επιστροφής στο κυρίως ενυδρείο.
Η βρώμα διασπάται στο νερό και βγαίνει από το skimmer.
Η αντλία επιστροφής θα συμφωνήσω ότι είναι κι ένας επιπλέον κυκλοφοριτής, κομματάκι ακριβώς και ενεργοβόρος όμως.
Τα λίτρα ενός ενυδρείου μπορείς να τα αυξήσεις πολύ εύκολα αν παίξεις με τις εξωτερικές διαστάσεις από τηναρχή εκμεταλλευόμενος σωστά τις διαστάσεις του χώρου που θα το φιλοξενήσει.
Συμφωνώ, αλλά εμένα ήταν/είναι το πρώτο στήσιμο reef, που το γύρισα από γλυκού. Άρα "έχτισα" το σύστημα προσπαθώντας να αξιοποιήσω αυτά που είχα. Αν έφτιαχνα τώρα ενυδρείο, ο μόνος προβληματισμός για να ανέβαζα λίτρα στο display θα ήταν το φωτιστικό. Όχι μόνο το extra 1000ρικάκι για την αγορά του, αλλά το κόστος της ΔΕΗ (10 ώρες την ημέρα) + το κόστος για την αλλαγή των Τ5, που δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο.
Για ένα εσωτερικό σκίμερ συμφωνώ ότι μπορεί να σου φανεί χρήσιμο το σαμπ εφόσον κάνεις σωστό σχεδιασμό στο σαμπ (όπως προείπε κι ο madfdg) και λάβεις υπόψιν σου τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του σκίμερ.
Αντε να παω πάσο κι ότι μπορείς να ρίξεις και τα διάφορα ζουμάκια κλπ στο σαμπ και να ανακατωθούν καλύτερα.
Αυτό εμένα με έχει σώσει. Δεν ανχώνομαι μην κάψω κανά ζωντανό, ή μη τα σοκάρω από τα ζουμιά.
Οι ριάκτορες που λες ότι τους έχεις ή θα τους βάλεις μέσα στο σαμπ δε ξέρω δε μπορούν να δουλέψουν αλλιώς; πρέπει να είναι μέσα στο νερό;
Οι ριάκτορες για τα χημικά (μόνο άνθρακα χρησιμοποιώ), μπορούν να μπουν και εκτός sump. Αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι από θέμα ασφάλειας (και ας έχω Deltec που είναι από τους πολύ καλούς).
Ο ριάκτορας του zeo δεν μπορεί εκτός sump.


Φαντάζομαι τι σκεύτεσαι..ότι με τα χρήματα που έριξες στο sump θα είχες φτιάξει ένα τέλειο (σε διαστάσεις) display.
Το έχω σκευτεί και εγώ.. μόνο η υπερχείληση της Aquamedic είχε 250€ (και έχω 2 στο σύστημα).

Τώρα που έχουμε κάποια εμπειρία, είναι εύκολο να βρούμε εναλλακτικούς τρόπους. Όταν τα στήναμε όμως, ήταν μονόδρομος.
Δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσω γερανό για να κατεβάσω το Vision 450 (έτσι το ανέβασα, δεν χωράει στις σκάλες) για να πάω να κάνω τρύπα και να γλιτώσω την 500ρου.
Και όταν το είχα πάρει, δεν είχα ιδέα τι είναι θαλασσινό, πόσο μάλλον sump.

Ας ευχόμαστε να πάνε όλα καλά, τα κοράλλια να μεγαλώσουν τόσο που θα μας ζητήσουν νέο ενυδρείο.
Και ότι θα έχουμε για να τους το παρέχουμε..
Αυτό το τελευταίο με προβληματίζει εμένα αφάνταστα..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03051 seconds with 12 queries