Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 03-03-16, 22:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρο εσυ εχεις απο οτι θυμαμαι και τα 2 ειδη. Μπροστα στο σπιτι σου με τα κοι με φουλ εξοπλισμο, και στην πιο μικρη με τα χρυσοψαρα και φουλ φυτα, εχεις τιποτα απο μηχανηματα; γιατι αγραφεις ,να μην βασιζομαστε αποκλειστικα στην φυση, αν και στην πραξη βλεπουμε οτι ειναι επαρκεστατη η "φιλτρανση-οξυγονωση"" που μας προσφερουν τα φυτα; ενα σταθερο συστημα, χωρις μηχανηματα δεν ειναι το ιδανικο απο καθε αποψη, αφου αποκλειουμαι και την περιπτωση βλαβης του εξοπλισμου; 'η ακομη και ασθενειας δικης μας, γιατι καθε εξοπλισμος θελει και την συντηρηση του.....στο δικο μου το μυαλο, λιμνη βασισμενη σε πανακριβα στην αγορα αλλα και χρηση μηαχανηματων , δικαιολογειται μονο στην περιπτωση ,που δεν μας αρεσουν τα φυτα! Αν καποιος του αρεσει να βλεπει μονο κοι και καθολου φυτα, τοτε το καταλαβαινω να τα σκασει χοντρα σε μηχανηματα αλλα λαι καθε μηνα στην Δεη!

Μεταξυ των 3 πια σας αρεσει περισσοτερο?





Συνημμένο Αρχείο 77352

Συνημμένο Αρχείο 77353

Συνημμένο Αρχείο 77354

Εμενα με διαφορα η 3, την 2 την θεωρω πολυ ομορφη ,ενω την 1.....θα την κρατουσα για εμενα να βουταω!

Καταρχας να πω οτι στα 9 χρονια που ασχολουμαι με λιμνες και τα οσα ειδα,ακουσα και διαβασα απο χομπιστες και ξενα φορουμ θεωρω αδιανοητο μια λιμνη με κοι να μην εχει τουλαχιστον τον βασικο εξοπλισμο για την σωστη της λειτουργια. Το κλειδι της επιτυχιας σε ενα κλειστο κυκλωμα ποιο ειναι?? Σε τι πρεπει να εστιασουμε περισσοτερο...η μαλλον παντα??? Ευκολη ερωτηση την οποια θελω να μου πειτε εσεις παιδια ποια ειναι η απαντηση... Κατι το οποιο μια λιμνη μονο με φυτα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει στα ψαρια αυτο που πρεπει.....

Και αυτο φιλε μου ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου για μια λιμνουλα που εχω χιλιων λιτρων περιπου με χρυσοψαρα η οποια ναι μεν ειναι μονο με φυτα....αλλα δυο φορες την εβδομαδα κανω μεγαλες αλλαγες νερου οπως και καθε τοσο καθαριζω τον βυθο απο την βρωμια......αυτος ο τροπος λειτουργιας της λιμνουλας φυσικα ειναι μεν λαθος αλλα λογο μεγεθους για μενα ειναι ευκολος ο τροπος συντηρησης. Εαν την αφησω στο ελεος της φυσης...αστα να πανε......

Οσοι χομπιστες εχουν λιμνες κοι με φυτα (οσους ξερω) ολοι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο....εαν θελεις να συνδιασεις και τα δυο.....κανενα προβλημα.....μονο με φυτα....μεγαλο προβλημα.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries