Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-07-05, 16:07
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Γεια σου Inser, χάρηκα που μπήκες στην συζήτηση. Αυτό που είπες για τα Paracyps είναι και αυτό που φοβόμουνα. Τες πα μάλλον με βλέπω να καταλήγω στα Cyps.

Στην προσπάθεια μου να αυξήσω τα λίτρα στο μέγιστο δυνατό είδα πως είναι εφικτό να μεγαλώσω το μήκος κατά 10 εκ.
Οπότε τώρα οι διαστάσεις θα είναι 130*60*60 αυξάνοντας ελαφρός τον ωφέλιμο όγκο του νερού.

Με βάση αυτήν την αλλαγή πιστεύετε πως είμαι οκ με 12 Cyps. μήπως μπορώ να αυξήσω τον αριθμό σε 15-18 π.χ.
Ξερώ ότι αυτό έχει να κάνει και με το τι συγκατοίκους θα έχουν αλλά δεν έχω μπορέσει ακόμη να καταλέξω σε κάποιο συγκεκριμένο είδος ψαριού. Αυτά που σίγουρα έχω αποκλίσει είναι και οι αρχικές μου προτιμήσεις δλδ τα Neol. Leleupi, Brichardi και οι Frontoses.
Με βάση αυτά που έχω βρει στο net αλλά και στα βιβλία του Konnings έχω ξεχωρίσει κάποια είδη ψαριών όπως τα Julidochromis (Regani, Marlieri), Altolamprologus Compressiceps/Calvus και τα Lamprologus Ocellatus.
Τι συνδυασμούς θα μπορούσα να κάνω με τα παραπάνω είδη (+ τα Cyps) και σε τι αριθμούς και με πια σειρά εισαγωγής στο ενυδρείο.

Και κάτι ακόμη...είδα στην υπογραφή σου Inser πως στο ενυδρείο με τα Cyathopharynx furcifer έχεις και Cyprichromis Leptosoma. Αυτό μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον σαν συνδυασμός αλλά πως έχεις καταφέρει να τα κρατήσεις μαζί μιας και έχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες?

Αυτά τα ολίγα, περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries