Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-06-05, 11:55
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Συμβουλές για Tanganyika Setup.

Καλημέρα σε όλους,

Βρίσκομαι στην φάση όπου σχεδιάζω ένα ενυδρείο για Αφρικάνες και συγκεκριμένα για ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα.
Χρειάζομαι λοιπόν τις συμβουλές εκείνων που έχουν εμπειρία με Αφρικάνες και ακόμα περισσότερο με τα συγκεκριμένα ψάρια.
Από θεωρία τα πάω καλά και έχω διαβάσει αρκετά αλλά δυστυχώς στην πράξη ακόμα τίποτα, γι'αυτό θα παρακαλούσα όσοι γνωρίζουν μόνο θεωρητικά το αντικείμενο να είναι προσεκτικοί σ'αυτά που θα γράψουν (αν γράψουν).

Λοιπόν το ενυδρείο θα είναι περίπου 400 λίτρα καθαρά (120*60*60) και λέω να το κατασκευάσω μόνος μου (with a little help from my friends ).
Αρχικά θα είναι κοινωνικό φιλοξενώντας 2 έως 3 το πολύ είδη σε μικρά νούμερα καθώς θέλω να υπάρχει χώρος για τις γέννες που αναπόφευκτα (ελπίζω) θα έχω.

Η πρώτη μου απορία είναι σχετική με την φίλτρανση και το μοντέλο του/των φίλτρου/ων που θα επιλέξω.

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς κατέληξα ότι στην περίπτωση μου έχω τρεις επιλογές:

1. Ένα εξωτερικό φίλτρο (EHEIM PRO II 202 που θα λειτουργεί σαν μηχανικό και βιολογικό και θα μπορούσε να περιλαμβάνει και θερμαντικό σώμα (212.

2. Δυο εξωτερικά φίλτρα (EHEIM PRO II 2026) για μηχανικό/χημικό και βιολογικό φιλτράρισμα που θα λειτουργούν ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.

3. Ένα εξωτερικό (EHEIM Classic 2215) και ένα φίλτρο ρευστοποιημένου υποστρώματος (fluidized) όπως αυτό της Red Sea, τα οποία θα λειτουργούν σε σειρά με το 2215 να είναι πρώτο και να λειτουργεί σαν μηχανικό/χημικό και προφίλτρο για το fluidized. (Σαν αυτό που έφτιαξε ο γαύρος για το θαλασσινό του )

Αρχικά να σας παραθέσω τις αμφιβολίες μου.

Στην πρώτη περίπτωση μήπως είναι χαμηλή η κυκλοφορία του φίλτρου (κατά EHEIM 900 lph) και θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ποιότητα του νερού?
Ακόμη πόσο μεγάλη είναι η ανάγκη σε ένα τέτοιο ενυδρείο για μηχανικό φιλτράρισμα λαμβάνοντας υπ'όψην ότι δεν θα υπάρχουν πολλά φυτά?

Στην δεύτερη περίπτωση μήπως είναι πολύ δυνατή η κυκλοφορία του νερού (κατά ΕΗΕΙΜ 780 lph *2= 1560 lph) και αυτό θα δημιουργήσει stress στα ψάρια. Βέβαια έχω το πλεονέκτημα της ανεξάρτητης φίλτρανσης και το ότι θα μπορώ να καθαρίζω το μηχανικό/χημικό μου φίλτρο χωρίς να ενοχλώ τα βακτηρίδια του άλλου.

Και στην τρίτη και τελευταία περίπτωση μήπως είναι απελπιστικά χαμηλή η κυκλοφορία του νερού (κατά ΕΗΕΙΜ 510 lph) και αντί να εκμεταλλευτώ το τρομερό πλεονέκτημα που δίνει το FB φίλτρο εισπράξω το αντίθετο αποτέλεσμα.
Μήπως θα μπορούσα να βάλω έναν κυκλοφοριτή για να έχω μεγαλύτερη κυκλοφορία νερού μέσα στο ενυδρείο (ανεξάρτητα από την κυκλοφορία του φίλτρου?).

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Ελπίζω να μην σας κούρασα και να γραφτούν αρκετά πράγματα που θα βοηθήσουν στο μέλλον και άλλους να φτιάξουν ένα ενυδρείο για τα υπέροχα αυτά ψάρια.

Οποιαδήποτε παρατήρηση-συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη και καλοδεχούμενη.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01823 seconds with 11 queries